Osim što većina nas uživa u kupovini garderobe, podjednako uživamo i u tome da je nosimo i kombinujemo u skladu sa prilikom i svojim modnim stilom. Ipak, nekad se desi da sasvim nov komad garderobe u rekordnom roku izgleda iznošeno, što svakako može biti do kvaliteta i materijala, ali isto tako i do načina na koji svoju odeću čuvamo, održavamo, kako je peglamo, peremo, odlažemo itd. A pošto smo sigurni da svako od nas barem u nečemu greši kada su ove stavke u pitanju, evo korisnih saveta u nastavku.
Otkrivamo vam top trikove kako da vam garderoba traje duže!
NE PROPUSTITE: Skandinavski stil enterijera - inspiracija u uređenju doma
Greške u pranju
Kada je pranje veša u pitanju, potrebno je da povedete računa o nekoliko stavki:
1. Osim što ne treba da mešate beli veš sa onim u boji, što uglavnom svi znamo, takođe morate da vodite računa i o stepenu zaprljanosti veša. Ne možete zajedno da perete veš koji nije približno jednako isprljan. Negde će vam, recimo, biti potrebno i pretpranje, što pojedinim komadima garderobe nije potrebno, pa ćete ih tako bespotrebno isprati.
2. Treba da vodite računa i o temperaturu pranja - deterdžent se najbolje rastvara u mlakoj i toploj vodi, a u hladnoj treba da perete onu odeću za koju je to naznačeno na uputstvu za održavanje.
3. Pamučnu i vunenu garderobu uvek perite nakon što ste je izvrnuli naopačke.
4. Čarape uvek treba da perete u specijalnim vrećicama za mašinsko pranje.
5. Svila i druge osetljive tkanine nikako nisu za mašinu!
Greške u sušenju
Sledeći korak o kom treba povesti računa jeste sušenje veša:
1. Tkanine koje sadrže elastin, kao i one od kojih su kupaći kostimi, kao i garderoba za trening, nikad ne treba da sušite na radijatoru, a ni u sušilici za veš, jer će se gotovo sigurno deformisati.
2. Kada sušite košulje i bluze, sušite ih na ofingeru, kako bi zadržale svoj oblik, a i bile lakše za peglanje.
3. Džempere i ostale rastezljive komade garderobe ne treba da kačite štipaljkama, već da ih sušite na stolu, ili nekoj drugoj ravnoj površini, a ispod da stavite peškir.
Greške u odlaganju veša
I naposletku kako garderobu odlažete u ormane:
1. Vakum kese su odlične za ekonomisanje sa prostorom, ali nikako ne treba da ih koristite suviše često, odnosno na duže staze. U redu je da ih koristite za par meseci, ili pak za transport, a ako garderoba duže stoji u ovim kesama, onda brže i propada, jer je svakoj tkanini potrebna ventilacija i prirodna temperatura vazduha.
2. Kada smo već kod odlaganja, uvek treba da odlažete veš koji je prethodno opran i čist. U suprotnom se umnožavaju bakterije i povećava se šansa za razvojem parazita koji unuštavaju odeću.
3. Nemojte da stavljate kardigane i džempere na ofinger, najbolje je da za njih u svom ormanu rezervišete posebnu policu.
NE PROPUSTITE: Obuća koja nije najbolji izbor kada je zdravlje vaših stopala u pitanju
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari