Kada su u pitanju problemi sa kožom, jedan od njih je uvek pri vrhu liste, a to je problem sa aknama. Jako su naporne, ružne i mogu biti bolne, ne biraju ni vreme ni godine i koliko god se trudili da ih izbegnemo adekvatnom negom, one se uvek javljaju u najgorim momentima. Nažalost ne možemo vam reći da je pronađen lek za ovu estetsku boljku, ali ono što možemo jeste da vam damo savete šta je potrebno da radite i da znate kako biste se otarasili bubuljica. Pročitajte dretaljnije u nastavku.
NE PROPUSTITE: Bubuljice na grudima: Zašto nastaju i kako ih sprečiti i tretirati
Svi smo čuli za različite “vrste” bubuljica - hormonske, pubertetske, potom akne prouzrokovane povišenim stresom, pa bubuljice u menopauzi itd. Ipak, koliko god zvučale kompleksno, akne su zapravo jedno relativno prosto kožno oboljenje.Naime, bubuljice nastaju kada se pore na koži začepe, usled gomilanja mrtve kože koja nema gde da “pobegne” tako da mogu pogoditi bilo koji deo našeg tela. Izuzetno su iritantne i neprijatne, pogotovo ako se radi o delovima tela do kojih nije tako lako doći. Vrsta akni zavisi ne samo od tipa kože već i od hormonalnog balansa, ishrane ili trening rutine.
Foto: thefacialfitness.com
Ukoliko ste ozbiljni u nameri da se izborite sa bubuljicama, vaša prva stanica bi trebalo da bude ordinacija dermatologa, koji će vas detaljno pregledati i u skladu sa detaljima pregleda preporučiti dalje korake. Svaki čovek je drugačiji pa i svaki tretman različito deluje od čoveka do čoveka, tako da preparati koji drugome mogu pomoći možda nisu sasvim odgovarajući za vaš tip kože i obrnuto.
Kada pričamo o tretmanu akni koje su same “eruptirale” postoji jedna vrlo efikasna opcija, koja se može pronaći u gotovo svim malo bolje snadbevenim apotekama, a zove se benzol peroksid zato što deluje preventivno i uklanja sve potencijalno opasne bakterije sa površine kože. Takođe ,benzol peroksid ima i svojstvo ublažavanja upalnih procesa, a nastanak bubuljica je upravo njihova direktna posledica.. Za borbu protiv akni i prevenciju upalnih procesa sasvim je dovoljna koncetracija ovog rastvora od 2%, sve preko toga može izazvati iritaciju ili osip.
Foto: hosbeg.com
Drugi na listi preparata je salicilinska kiselina koja pomaže u otčepljivanju pora. Tačnije, njen primarni zadatak je da uklanja višak kože, dok benzol targetira bakterije. Ove dve solucije u kombinaciji mogu delovati jako efikasno na problem sa aknama.
U poslednje vreme, lek koji se preporučuje sve češće, I to preventivno, jer sprečava nastanak bubuljica, jeste Retinol. Naime, ovaj lek se koristi kao prirodni prečišćivač kože, tako da se pore uopšte ne začepljuju, jer nema ostataka mrtve kože, a samim tim ni akni.
Takođe sve više čujemo da gotovo sve što pojedemo ili popijemo izaziva akne, i meso i čokolada i vino, ali da li je baš tako? Iako postoji million studija koje govore o tome, one zapravo nikada naučno nisu potvrđene, osim upotreba mlečnih proizvoda za koje se pouzdano zna da doprinose začepljivanju pora. Dakle, ukoliko imate problem sa bubuljicama, izbegavajte mlečne proizvode.
Još jedna stvar o kojoj je potrebno povesti računa jeste kako tretiramo akne u odgovarajućem uzrastu. Iako na oko mogu izgledati isto, moramo znati da akne kod nekog koi ma 30 godina nikako ne smeju da se tretiraju na isti način kao kod nekog u tinejdžerskom uzrastu,, jer mogu ostaviti ozbiljne posledice po našu kožu u vidu neprijatnih fleka. To je zato što koža sa godinama kod ljudi gubi na svojoj elastičnosti i postaje suvlja, pa prosto tretmani koje smo ranije upražnjavali, kasnije mogu dovesti do upala i iritacija.
NE PROPUSTITE: Bubuljice na vratu: Zašto nastaju, kako ih sprečiti i tretirati
Na kraju, ono što sa sigurnošću možemo da vam preporučimo jeste da se držite proverenih metoda kao i saveta stručnjaka.
Naslovna foto: labacne.com
NAJPOPULARNIJI Komentari