Neprijatni problem sa bubuljicama, kojim smo se u poslednje vreme u više navrata bavili, može se odnositi na različita područja kože - lice, leđa, grudi, vrat, pa u skladu sa tim zahteva i poseban pristup i tretman. Nega lica i nega tela je jako važno da bude adekvatna i prilagođena tipu kože, kao i redovna, kako bi se predupredilo što više dermatološki problematičnih stanja, koji podrazumevaju razne upalne procese, iritacije, pa i akne koje su takođe specifično dermatološko stanje kože. U ovom tekstu ćemo se baviti prvenstveno problemom bubuljica na grudima, koji se znatno češće javlja upravo kod pripadnica nežnijem pola, i to uglavnom kod mladih devojaka i žena. Uzroci nastanka ovih bubuljica mogu biti različiti, o čemu će biti reči dalje u tekstu, i one mogu ukazivati na širu lepezu poblematičnih stanja - od estetskih, koji opet mogu imati i mentalno-emotivne konotacije, pa do određenih zdravstvenih koje ne treba zanemarivati.
U nastavku pročitajte sve o bubuljicama na grudima - zašto nastaju i kako ih sprečiti i tretirati.
NE PROPUSTITE: Ovo je zlatno pravilo ako želite da smršate
Kao što smo rekli, bubuljice na grudima su relativno česta pojava, i mogu biti uzrokovane različitim faktorima. Dakle, i pored adekvatne nege kože, ovaj problem može da se pojavi, te je važno prvo da ustanovimo čime je sve izazvan kako bismo se kasnije posvetili temi koji je najbolji način njegovog tretiranja, i preventive.
Ono o čemu smo do sad u više navrata objasnili jeste koji je proces nastanka bubuljica - usled začepljenja pora, usled gomilanja mrtvih ćelija kože, prašine, prekomernog znojenja, naročito u letnjem periodu, dolazi do skupljanja bakterija i razvoja upalnog procesa koji se dalje maifestuje nastankom bubuljica, ili pak mitisera.
Foto: skyntherapyblog.com
Na pojavu bubuljica na grudima mogu uticati sledeći faktori:
Fizička aktivnost
Malopre smo pomenuli kod procesa nastajanja bubuljica znojenje kao problematičan momenat, jer pospešuje lučenje sebuma, što vodi ka začepljenju pora, te je logično da sve što podrazumeva povećanu fizičku aktivnost može biti direktan, ili jedan od direktnih, uzročnika bubuljica na grudima. Bilo da je u pitanju sport, naporni treninzi, ili fizički posao, koža je u svim ovim situacijama znatno više izložena prašini i pojačano se znoji, pa tako dolazi do upalnog procesa.
Hormonski poremećaji
Kao i kod pojave bubuljica na licu, vratu, ili drugim delovima kože, tako je i kod akni na grudima jedan od najčešćih uzročnika hormonski disbalans, što je čest slučaj, kao što je svima poznato, u pubertetskom dobu. Ošim toga, povezuju se i sa periodom trudnoće, kao i sa menstrualnim ciklusom.
Poremećaj u radu pojedinih organa
Bubuljice na grudima mogu biti i u vezi sa određenim zdravstvenim stanjima, kao što je poremećaj u radu jetre, ili disfunkcija štitne žlezde, što se automatski odražava na hormonsku ravnotežu, a samim tim prouzrokuje i pojavu bubuljica.
Problemi sa bubrezima
Poremećaj u radu bubrega lančano prouzrokuje niz drugih promena u organizmu. S obzirom da je funkcija bubrega izlučivanje toksina iz organizma, u slučaju poremećaja u radu, tu funkciju preuzima jetra, koja u određenom momentu postaje preopterećena, te toksini počinju da se izbacuju i preko kože, što direktno vodi i ka začepljenju pora i nastanku upalnih procesa koji rezultiraju pojavom bubuljica.
Poremećaj sistema za varenje
Digestivni sistem je ključan za celokupno zdravlje organizma jer omogućuje pravilnu razgradnju unete hrane, pa u slučaju određenih disfunkcija dolazi takođe do lančane reakcije. Naime, ukoliko je smanjen nivo hlorovodonične kiseline u stomaku, koja omogućuje pravila proces razgradnje, dolazi do porasta toksina u organizmu, što se opet manifestuje i pojavom bubuljica.
Lekovi
Bubuljice na grudima su kontraindikovane i konzumiranjem pojedinih lekova poput steroida, ili npr. lekova koji se koriste za regulisanje rada tiroidne žlezde.
Foto: verywell.com
Kako biste izbegli problem sa bubuljicama ili adekvatno tretirali postojeći, potrebno je da prvo promenite određene navike u svakodnevnoj nezi i higijeni:
-Problematični deo kože perite dvaput dnevno, i to blagim sapunom koji je ph neutralan.
-Perite kosu čim se zamasti, jer i ona može indirektno prouzrokavati nastanak bubuljica na grudima, posebno ako je dugačka, pa i fizički dodiruje taj deo vašeg tela.
-Posle napornog treninga, odnosno nakon što ste se preznojali, obavezno se odmah tuširajte.
-Izbegavajte da izlažete problematičan deo kože suncu, naročito u periodu visokih temperatura.
-Koristite zaštiti od UV zračenja koja je bez ulja u svom sastavu, kako ne biste dodatno začepili pore kože.
-Kreme za telo i losioni koji u sebi sadrže cink mogu biti od velike pomoći u tretiranju akni na grudima.
-Kontraceptivne pilule mnogim ženama mogu pomoći u regulisanju hormonalnog disbalansa,pa samim tim i znatno smanjiti pojavu bubuljica na grudima, a pre konzumiranja istih je, naravno, potrebno da se konsultujete sa lekarom.
-Izbegavajte kozmetičke proizvode za telo koji sadrže: benzoil peroksid, sumpor, recorcinol i salicilnu kiselinu.
-Takođe ne treba da koristite sapune i sredstva za čišćenje koji su na bazi alkohola i koji prekomerno isušuju kožu.
-Nemojte da se češete i da prljavim rukama dodirujete grudi - to može znatno pogoršati problem sa bubuljicama.
Ukoliko je problem sa bubuljicama na grudima intezivan i uporan, važno je da odete kod dermatologa. U pojedinim ređim situacijama, bubljice na grudima koje ne prolaze i iritacije kože u tom predelu su i znak određenih oboljena poput raka dojki, tako da je važno da u svakom slučaju ne ignorišete ovaj problem, a saznanja, kao i saveti iz ovog teksta su vam svakako pružili detaljniji uvid u to zašto bubuljice na grudima nastaju, kako se mogu sprečiti, i koji su najbolji načini da ih tretirate.
Naslovna foto: livestrong.com
NAJPOPULARNIJI Komentari