Nije ništa neobično da ponekad budemo bez volje, ili da se osetimo kao da nam jutra ne obećavaju dan koji će nas ispuniti srećom i zadovoljstvom. Trenuci kada nam se jednostavno ne dopada ništa što ima veze sa nama samima. Pitanje koje se postavlja jeste koliko je jedno takvo emotvino stanje zapravo posledica naših vlasitih delovanja i rezonovanja?
Prema mišljenju psihologa postoje navike koje loše utiču na naš svakodnevni život a da mi toga nismo ni svesni. Više o njima i detaljnije o ovoj temi u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Zašto je važno da povremeno budete sami sa svojim mislima?
Stalno ste okruženi pogrešnim ljudima
Svakodnevno smo u trci i stisci sa vremenom. Gledamo kako da ubrzamo sve stvari koje nas okružuju, pa samim tim srljamo i u neka prijateljstva koja nisu nužno dobra za nas, a sve to iz straha da ne ostanemo sami.
Strah od samoće je jedan od najjačih strahova čoveka. Međutim, malo ljudi ima taj nivo svesti da spozna da su momenti samoće zapravo dobri i potrebni svakome od nas. Biti sam i biti usamljen čak ne treba ni mešati jer prosto nisu dve iste stvari. Strah od samoće, tj. da ne ostanemo sami je prirodan strah svakog živog, milsećeg bića, ali biti sam sa svojim mislima može nam pomoći u boljem razumevanju nas samih, pa i sveta koji nas okružuje kroz introspekciju.
Svakako je najgora varijanta da budete sa pogrešnim ljudima, koji će samo crpeti vašu energiju.
Ne ispoljavate svoja osećanja
Foto: www.huffingtonpost.com
S godinama postajemo rezervisaniji, odnosno onda kada smo pregurali dosta stvari u svom životu. Kada upoznajemo nove ljude, pokušavamo očajnički da izbegnemo pogrešne reči, da se slučajno ne izrazimo pogrešno, da druga strana ne protumači naše reči pogrešno. Mnogi prikrivaju emocije jer ispoljavanje istih drugi smatraju slabošću.
A tako možemno propustiti neka od važnih životnih iskustava. Naravno da kada se otvorimo da postajemo ranjivi, ali ranjivost sama po sebi nije loša stvar. Ona nas čini živima, i spremnima da stvari osetimo.
Ne možete da oprostite niti da zaboravite
Postoje određeni momenti i događaji u životu svakog pojedinca kojih on najradije ne želei da se seća ili jednostavno želi da što pre zaboravi. Setite se uvek, da svako od nas ima svojih uspona i padova, ali da oni ne bi trebalo da određuju suštinski naš životni pravac.
Sve ono što je ostalo u nama kao gorak ukus u usnama je naš vlasiti teret. Zato neke stvari moramo da pustimo - zaboravimo, a neke i da oprostimo.
Poredite sebe sa drugima
Foto. http://3tpath.com
Razlozi zbog kojih nas ova loša navika može povrediti leže u prostoj činjenici da poredimo sopstvene kočnice sa drugim prednostima. Naša postignuća nam nikada nisu dovoljno dobra, jer konstantno nalazimo bolje od sebe sa kojima ćemo se porediti.
A samo poređenje nas ne čini srećnima. Što pre shvatimo da je svaka osoba drugačija i svet za sebe, biće nam lakše i lakše ćemo prihvati sebe same takvima kakvi jesmo, sa svim manama i vrlinama.
A evo i načina kako da promenite nepoželjne obrasce ponašanja:
1. Obratite pažnju na svoje uspehe i vaše postignute rezultate
Nikada nemojte zaboraviti sopstvene rekorde i postignuća, pošto vas oni mogu motivisati da koračate hrabro napred.
2. Podsećajte sebe da niko nije savršen
Svi imaju svoje probleme. Ne možete pobediti bez muke i prevazilaženja prepreka.
3. Nađite primere koji vas motivišu
Pronađite nekoga ko vas motiviše i inspiriše. U ovom slučaju poređenje sa drugima nije izvor friustracije, već pokretačka snaga.
NE PROPUSTITE: 4 različita emocionalna tipa i njihove karakteristike
Verujemo da će vam dosta toga što ste ovde pročitali značiti da vam svaki dan bude lepši i da vi budete zadovoljniji svojim životom.
Naslovna foto: www.huzlers.com
NAJPOPULARNIJI Komentari