Samoća kao stanje duha, način na kojii provodimo vreme - ne sa drugima, već sa svojom malenkošću, uvek se nekako negativno percipira. Da li je to zato što je čovek po svojoj definiciji biće koje ima potrebu za društvom, za prisustvom još nekog? Ili je to zato što je samoća zaista grozna stvar? Jer ona se nekako uvek izjednačava sa osećajem nezadovoljstva, potištenosti, tuge koja nas je obuzela.
Kao i uvek, sve zavisi od ugla posmatranja, a na koji sve način taj ugao može biti pozitivan, i zašto je važno da povremeno budete sami sa svojim mislima, pročitajte detaljnije u nastavku našeg teksta.
NE PROPUSTITE: 4 različita emocionalna tipa i njegove karakteristike
Koliko god strah od samoće u onom životnom smislu je sasvim ljudski i normalan, na nekom drugačijem - dnevnom ili običnom nivou samoća je zaista dobra stvar. Ona nam pomaže da se izolujemo, osetimo sebe, svoje želje, da prosudimo pametnije o svemu što nas tišti, kao i da ne izgubimo sebe u potpunosti kada je odnos sa drugima u pitanju.
Prema mišljenju psihologa, evo kako sve samoća može da doprinese našem osećaju zadovoljstva.
Podstiče kreativnost
Dokazano je da su one ideje koje nam "padaju na pamet" kada smo izlovani od drugih zapravo i najkreativnije. One su oslobođene primesa tuđih uticaja, i oslikavaju našu vlastitu kreativnost.
Takođe, mi se često i plašimo da izložimo svoje zamisli u strahu od kritike drugih. Samoća je ta koja u tom pogledu može pozitivno da deluje na nas.
Oslobađa vas stresa
Foto: iwriteaboutlife.com
Naš svakodnevni život u svetu u kom živimo - užurbanom i bez predaha, podrazumeva milion kontakata, susreta - i slučajnih i planiranih, dogovora, unapred ugovorenih sastanaka sa prijateljima koje ne stignemo da vidimo, a obaveze se samo gomilaju. I onda koliko god da smo se uželeli tih ljudi, budemo pod stresom jer imamo osećaj da nikad nemamo vremena za sebe.
Ukoliko se ovako osećate, onda je vreme da jedan termin rezervišete za susret sa sobom.
Poboljšava vašu produktivnost
Kada smo okruženi drugima, često ne čujemo svoje misli, rasejani smo, dekocentrisani, ne znamo kako da se organizujemo. Ukratko, osećamo se kao da ne možemo da se sastavimo. To znači da nam je potrebno jedno restartovanje - vreme sa svojim mislima kako bismo utvrdili prioritete, želje, obaveze koje ne mogu da čekaju. I kako bismo mogli na miru da se svemu tome posvetimo.
Pomaže vam da budete u skladu sa samim sobom
I kada smo već kod naših vlastitih želja - koliko smo ih često zapravo svesni? Da li imamo vremena da oslušnemo šta nam naše unutrašnje JA govori? To bi nam sigurno pomoglo da budemo zadovoljniji načinom na koji pravimo izbore u životu. A za to je opet lek samoća.
NE PROPUSTITE: Kako da znate da ste previše dali sebe u odnosu sa partnerom
I poruka koja sasvim pristaje svemu što je gore napisano - možete vi to same! Same kako biste se u miru vratili drugima.
Naslovna foto: urbanmoms.ca
NAJPOPULARNIJI Komentari