Danas se vrlo često govori o višestrukim dobrobitima probiotika, odnosno o važnosti njihove zastupljenosti u ishrani. Glavnu zaslugu za to možemo pripisati naučniku Élie Metchnikofu, inače Nobelovcu sa početka 20. veka, koji je na temelju svojih studija zaključio da oni koji konzumiraju jogurt žive duže od onih koji to ne čine. Studija je sprovedena među zemljoradničkom populacijom. Od tada su sprovedena brojna istraživanja koja su potvrdila pozitivan uticaj probiotika na naš organizam.
A zašto su konkretno probiotici važni za naše zdravlje, i koji su, pre svega, njihovi prirodni izvori (jogurt definitivno nije jedini), saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Simptomi menopauze sa kojima je bolje upoznati se na vreme
Ono što je suština kod probiotika jeste da se radi o dobrim bakterijama, koje poboljšavaju našu floru, odnosno uništavaju loše bakterije, koje mogu biti uzročnici brojnih manjih, ali i krupnijih zdravstvenih problema. Dakle, probiotici su mikroorganizmi koji su i te kako poželjni u ljudskom organizmu, pre svega zbog uspostavljanja idealnog balansa između pomenutih loših i dobrih bakterija (flora), što utiče ne samo na regularnu probavu, o čemu se dovoljno govori, već na celokupno zdravlje, odnosno prisustvo toksina u organizmu.
Dokazano je da probiotici pomažu kod sindroma nervoznog creva, smanjuju nadutost stomaka, povoljno utiču na imuni sistem, unapređuju mentalno zdravlje, pomažu u gubitku kilograma, sprečavaju razvoj određenih infekcija.
Probiotici postoje, i mogu se konzumirati, u vidu suplemenata, ali postoje i njihovi prirodni izvori, o kojima ćemo sada nešto detaljnije, i koji definitivno treba da predstavljaju smernice u vašim svakodnevnim navikama po pitanju ishrane.
Sledeće namirnice su bogate probioticima:
1.Kombucha čaj
U pitanju je čaj koji se pravi od Kombucha gljive, i ima fantastično dejstvo na imuni sistem, probavu, a posebno obiluje vitaminima iz grupe B.
Ovaj čaj se uglavnom može nabaviti u dobro opremljenim prodavnicama zdrave hrane.
2. Jabukovo sirće
Mnogi ne znaju da je i jabukovo sirće bogato probioticima, pa je preporučljivo da se koristi umesto običnog alkoholnog u ishrani.
Možete ga dodavati salatama, a opšte je poznato i da se kašika jabukovog sirćeta sa toplom vodom preporučuje ujutru, što ujedno pomaže i u gubitku kilograma.
3. Kiseli krastavčići
Ako volite kisele krastavčiće, evo dodatnog razloga zbog kog treba da ih jedete što više. Kiseli krastavčići takođe broje malo kalorija, a bogati su i kalijumom.
4. Kefir
Znamo da jogurt kao mlečni proizvod sadrži probiotike, što višestruko važi za kefir, kao fermentisan mlečni proizvod, koji ima specifičan ukus, i koji je izuzetno bogat i probioticima i proteinima.
Preporuka je da ga što više koristite u ishrani, a od njega možete da pravite i razne napitke poput smutija.
5. Fermentiran sir
Napomenimo da nisu svi sirevi oni koji obiluju probiticima. To pre svega važi za čedar, gaudu, mocarelu, kao i za kozji sir.
NE PROPUSTITE: Kako da efikasno ublažite zubobolju - prva pomoć
Sigurni smo da će vam ova saznanja u pogledu benefita koje probiotici imaju po zdravlje našeg organizma, biti od koristi, i da ćete više konzumirati namirnice koje njima obiluju.
Naslovna foto: parenting.pl
NAJPOPULARNIJI Komentari