Trudnoća je posebno iskustvo za svaku ženu, koje se ne zove bez razloga drugo stanje. Hormonske promene, kao i one fizičke u smislu načina na koji se naše telo menja tokom 9 meseci, i na kraju samo iskustvo porođaja, često umeju da budu i vrlo stresni. U tom smislu se pominje da li je vežbanje tokom trudnoće dobar izbor, bilo da želimo da nastavimo rutinu treniranja, ili tek počinjemo sa vežbanjem? Definitivno jeste - adekvatno odabrane vežbe mogu da doprinesu ne samo našoj kondiciji, već i da olakšaju sam porođaj. Naravno, na iste se treba odlučiti UVEK i isključivo uz konsultaciju sa lekarom, jer je svaka trudnoća ponaosob drugačija.
U svakom slučaju, mi vam predstvljamo nekoliko efikasnih vežbi za trudnice, koje se preporučuju i tokom poslednjeg trimestra.
NE PROPUSTITE: Efikasne vežbe za zatezanje listova
Izabrali smo vežbe koje svojim pokretima i pozicijama najviše odgovaraju trudnicama - ne sadrže ležanje na stomaku, kao ni intezivne kardio sekvence, ili intervale sa skakanjem. Nisu aerobne, ne zahtevaju nikakvu posebnu dodatnu opremu.
Važno je da tokom vežbanja pijete vodu, u manjim gutljajima.
Mačka joga poza
Joga se itekako preporučuje tokom trudnoće, i postoje specijalno dizajnirani treninzi za dame koje su u drugom stanju.
Pozicija mačka-krava je u tom smislu nezaobilazna. Ona povoljno utiče na vaš ritam disanja, što će vam biti značajno kod porođaja, i pozitivno deluje na mišiće karlice, odnosno na njihovu elastičnost. Korisna je i jer vam može osloboditi bola i napetosti u donjim leđima, što je česta pojava naročito u poslednja 3 meseca trudnoće.
Oslanjate se na dlanove - ruke u ravni sa ramenima, i na kolena - prav ugao između butina i podkolenica.
Duboko udahnite i izvijte se u leđima kao mačka, zadržite se u tom položaju nekoliko sekundi, pa se vratite u početni položaj.
Ponovite vežbu 5 do 8 puta.
Vežba za karlicu
Vežbe za karlicu jesu ključne, jer vas na najbolji način pripremaju za porođaj. Ova vežba ih jača, i to na potpuno neinvazivan način, i skoro bez podizanja pulsa.
Lezite na leđa, ispružite ruke pored tela, savijte noge u kolenima i oslonite se na stopala.
Iz ove pozicije podižete zadnjicu i karlicu u vis.
Počnite se 10 ponavljanja, a možete ih i povećavati postepeno.
Plivanje i aktivnosti u bazenu
Bazen i plivanje su ooodlčan izbor kada su preporučene aktivnosti za trudnice u pitanju! Naravno, budite umereni, nemojte da se suviše zamarate i da podižete puls, već praktikujte spor i opušten tempo.
Mođete raditi i npr. vežbe za ruke u bazenu, jer voda pruža otpor.
Šetnja je nezamenljiva!
Naravno, boravite što više napolju i na svežem vazduhu! Šetajte, uz češće i kraće pauze, i sigurno ćete se osećati bolje, raspoloženije, i manje tromo, što je česta pojava, pogotvo kako trudnoća odmiče.
NE PROPUSTITE: Posledice po vaše telo ako ne pijete vodu dok trenirate
Da napomenemo još jednom, pre nego što krenete sa vežbanjem, prvo se konsultujte sa svojim ginekologom. I uživajte u svojoj trudnoći.
Foto izvor: http://parenting.firstcry.com
NAJPOPULARNIJI Komentari