Da li ste ikada čule za co-wash, odnosno pranje kose balzamom?
Podrazumeva upravo to - da operete kosu SAMO balzamom, i koliko god zvučalo neverovanto pokazalo se kao fantastično za sve one koje imaju suvu i prirodno kovrdžavu kosu!
A šta je sa ravnom kosom?
Naše saradnice sa bloga Sjajna kosa su probale ovu metodu na ravnoj kosi i odlučile da, u tekstu koji sledi, rezultate i iskustvo podele sa vama.
Pranje kose balzamom na normalnu i ravnu kosu nikada se nije činio kao dobar izbor. Nakon nekoliko neuspelih pokušaja u prošlosti, gotovo i da smo otpisale ovaj tip pranja kose kao adekvatan samo za presuve, prirodno kovrdžave kose. Predomislile smo se kada smo se o ovom procesu bolje malo informisale, i sada mo veliki fanovi ovog tipa pranja, a slobodno možemo reći i nege kose.
Dakle co-wash je metoda pranja kose balzamom. Pranje kose balzamom, tako i podrazumeva pranje kose bez šampona, što se u startu može učiniti odbojnim i povući sa sobom glavno pitanje "da li kosa ostane masna". Na ovo pitanje već pretpostavljate odgovor čim o ovome pišemo, ali evo malo teorijske pozadine koju smo pronašle tokom detaljnoh istraživanja, kao uvod u naše lično iskustvo.
Teorijska podloga
Većina balzama su sastavljeni od vode i ulja. Ostali sastojci u balzamu se nazivaju "nonionic surfactant" i njihova svrha je da povežu dve supstance - vodu i ulje - u homegenu celinu, kako se voda i ulje ne bi razdvajali. Surfecant u prevodu znači "čitač" a tu spadaju čak i glicerin, cetyl alcohol, bethemonium methosulphate itd. Masni alkoholi za sebe vezuju ulje i rastvaraju ga, znači da u teoriji mogu da rastvore i prirodni sebum.
Kada smo objasnile malo teorijski kako co-wash funkcioniše, red je i da prenesemo svoje iskustvo.
Kakav balzam odabrati za co-wash?
Za co-wash metodu potrebno je odabrati prost regenerator bez silikona i proteina. Proteini će se zadržati na dlaci (kao što to rade kada su u pakovanjima) i neće uspeti da operu kosu. Silikoni će se takođe zadržati i na dlaci i na temenu i izazvati perut, masnu kosu i zapušene folikule dlake.
Potrebno je da regenerator bude prostog sastava, uglavnom sastavljenog od masnih alkohola, eventualno jedan pomen prirodnih ulja na kraju sastava. Ne treba da bude previše hranljiv i težak. Za ovu svrhu mi smo odabrale nekoliko regeneratora: Still slatki badem, Still top balzam, Velnea Macadamia, Balea coconut...
Postupak pranja kose
Dobro natopite kosu vodom i iscedite višak vode iz nje. Uzmite popriličnu količinu regeneratora i pomešajte ga u šaci sa vodom. Olakšana verzija ovoga je da imate praznu flašu gde ćete mućkati vodu i regenerator lakše nego u ruci. Kada ste ovo uradili, nanesite obilnu količinu na celo teme i snažno trljate skalp. Naravno, pri ovom procesu pazite da ne kidate vlasi, trudite se da ruke zavučete što dublje u kosu kako biste svaki centimetar glave oprali.
Trljanje blazamom traje dosta duže nego trljanje šamponom, tako da za ovo izdvojte koji minut više. Isperite kosu temeljno (i za ovo će vam biti potrebno mnogo vremena, ne štedite ga, trljanjem pod vodom isperite regenerator detaljno). Možete ponoviti postupak, ali nije neophodno.
Nega posle co-wash pranja
Ne izostavljajte ovaj korak. Lično, mi najviše volimo da nastavimo u tom duhu, odnosno sa hidratacijom, tako da to preporučujemo i vama. Nakon hidratacije - silikonski serum. Najidealnija varijanta bi bila da ostavite kosu da se suši prirodno, ali pošto to traje poprilično dugo, možete prosušiti teme i ostatak ostaviti da se suši na vazduhu.
Ishod
Posle co-washa kosa je neverovatno hidrirana i meka. Neće vam se desiti da imate previše volumena, sitnih dlačica, suvih delova koji nekontrolisano štrče. Kosa će vam biti nerealno laka za raščešljavanje (nasuprot mog redovnog stanja gusta kosa-tanka dlaka što podrazumeva kosu koja se mrsi nenormalno). Suši se mnogo duže nego inače, što znači da većina vlage ostaje u njoj, ne gubi vlagu tako lako kao isušena kosa.
Kosa je potpuno čista, smirena, normalna, verujte da će vas podsetiti na dečiju kosu, kakva je bila nekada kada je niste tretirali ničim. Potpuno je ukroćena, sjajna i čista!
Kome i kada se preporučuje
- Ova metoda preporučuje se najviše prirodno suvim i kovrdžavim kosama, ali savršeno odgovara devojkama sa tretiranom kosom, isušenom od blanša prvenstveno, a onda i od pegle, redovnog farbanja i slično. Takođe, spas je za devojke koje imaju pregustu, nemirnu kosu koju su do sada dovodile u red samo presom ili feniranjem.
- Preporučuje se onima koji često peru kosu zbog treninga ili nekih drugih aktivnosti.
- Za neutralisanje neprijatnih mirisa.
- Osvežavanje frizure kada nije idealna.
- Na bazenu, moru, jezeru...
Kome se ne preporučuje
Ne bismo se usudile da ovu metodu preporučujemo izuzetno masnim kosama, možemo samo savetovati da isprobaju svi, jer je velika verovatnoća da će odlično da se pokaže. U teoriji, masni alkoholi mogu izazvati pojavu komedona, tako da ako imate veoma osetljivu kožu i vaša koža lica generalno ne trpi masne alkohole u kremama, možete imati problem s ovim. Ali opet, ovo je drugačije od krema sa masnim alkoholima, balzam se spira sa temena, tako da, opet, nije na odmet probati.
Šta još treba da znate
Ne preporučuje se ni prečesto primenjivanje co-wash metode. Potrebno je koristiti i šampon. Naša praksa je 1-1 ili 2-1 (dva puta CW - jednom šampon) jer smo uočile da nam tako najviše odgovara.
Leto je savršen period za co-wash zbog mogućnosti prirodnog sušenja kose, kao i zbog mogućnosti da svakodnevno perete kosu od znoja i prašine bez bojazni da ćete je isušiti. To je i glavna prednost ove metode.
Probajte, javite nam svoja iskustva.
Možete vi to same!
Tekst preuzet sa bloga: Sjajna kosa
Autorke bloga su tri devojke koje je povezala ljubav prema kosi. Od jednog lepog hobija nastao je blog o nezi i farbanju kose, uz fan stranicu gde smo svakodnevno otvorene za sva pitanja i spremne da savetujemo svakog ko želi svoju kosu da dovede do savršenstva.
NAJPOPULARNIJI Komentari