Normalna trudnoća počinje tako što nakon oplođenja, jajna ćelija prolazi kroz jajovod do materice, usadi se u njen zid, i počinje da raste. Nakon izostanka menstruacije, sledi biohemijska potvrda trudnoće, prema dobro utvrđenim parametrima, koji, između ostalog, podrazumevaju i pravilan rast nivoa HCG-a u krvi u prvim nedeljama drugog stanja. Međutim, u određenim situacijama, dolazi do izmeštanja jajne ćelije, koja se usadi vam same materice, što predstavlja ozbiljno zdravstveno stanje, koje zahteva da na vreme bude prepoznato od strane lekara.
U nastavku pažljivo pročitajte sve što je potrebno da znate o ektopičnoj - vanmateričnoj trudnoći.
NE PROPUSTITE: Stvari bez kojih ne smete da krenete u porodilište - pomoć mamama
Iako je uobičajen kolokvijalan naziv - vanmaterična trudnoća, precizniji je - ektopična, s obzirom na to da jajna ćelija može da bude stacionirana i odmah uz matericu, ili pak u grliću materice.
Opisali smo uobičajne proces ostajanja u drugom stanju. Komplikacije nastaju kada se jajna ćelija usadi i počne da raste izvan materične šupljine - u jajovodu, jajniku, grliću materice ili zidu trbušne šupljine.
Koji simptomi ukazuju na ektopičnu trudnoću?
Foto: newbornbaby.com.au
Ono što može biti vrlo zbunjujuće, jeste da su simptomi vanmaterične isprva isti kao i simptomi normalne trudnoće. Prvi znak je svkako izostanak menstruacije, a tu si o ostali tipični znakovi, poput jutarnjih mučnina, povraćanja, osetljivosti, na mirise, umora, oticanja zglobova.
Međutim, upravo zbog opasnosti da se ovo stanje previdi, potrebno je da vaš ginekolog nakon ustanovljavanja trudnoće putem testa, uradi kako ultrazvuk, tako i određene biohemijske analize.
Ultrazvuk pokazuje gde se nalazi jajna ćelija, s tim da se ne može oslanjati samo na ovu metodu, ukoliko je u pitanju suviše rana trudnoća, koja se može ustanoviti samo biohemijski. Stoga je važno da vaš lekar prati pomenuti nivo HCG-a u krvi, jer on treba da se udvostručuje na svaka dva dana. Ukoliko nije tako, to je pouzdan znak koji ukazuje na nepravilnost.
Takođe, pomenimo i simptome koji mogu biti alarmantan signal da se radi o ektopičnoj trudnoći: Oštar bol, naročito u donjem delu stomaka, probadanja u ramenima i leđima, povišena telesna temperatura, ubrzan rad srca, krvarenje. U slučaju manifestovanja ovakvih simptoma, treba hitno da se javite lekaru.
Mogući uzroci ektopične trudnoće
Foto: healthypregnancy.com
U praksi se pokazalo da vanmaterična trudnoća najčešće nastaje zbog oštećenja jaovoda, nedovoljno razvijene i iskrivljene materice.
Potom, ne treba zanemariti ni određene infekcije, npr. hlamidija je čest uzrok ovakvih abnormalnosti. Zatim, upala kartlice, endometrioza - stanje koje stvara ožiljke oko jajovoda ili na tkivu.
U kontekstu mogućih uzročnika treba pomenuti i hormonalni disbalans, ranije operativne zahtvate na jajovodima, a uzrok mogu biti i ranije kiretaže i abortusi, veštačka oplodnja..
Vanmaterična trudnoća je stanje koje ne može da se zadrži i zahteva lekarsku intervenciju. Ukoliko se ništa ne preduzima, može da dođe do krvarenja, pucanja jajovoda, što su sve komplikacije koje mogu biti opasne po život trudnice.
Nakon utvrđivanja ektopične trudnoće, ginekolog izvodi kiretažu, kako bi se neadekvatno usađena jajna ćelija uklonila. Ako se vamnmaterična trudnoća ne ustanovi na samom početku, već par nedelja kasnije, onda je neminovan operativni zahvat.
NE PROPUSTITE: Kako da pripremite svoje telo za porođaj - korisni saveti
U svakom slučaju, opšta prepruka je da se odmah nakon što ste ustanovili trudnoću, javite svom ginekologu radi daljih potrebnih pregleda, kako biste bili sigurni da je sve u redu, odnosno kako biste na vreme reagovali u slučaju određenih abnormalnosti, poput ektopične trudnoće.
Naslovna foto: babyclub.asda.com
NAJPOPULARNIJI Komentari