Mnogi bi grickanje noktiju okakrakterisali kao ružnu naviku, koja ne samo da narušava izgled vaših ruku, već nikako nije ni higijenska. I to jeste tačno. Međutim, pojedina naučna istraživanja su pokazala da je stvar malo složenija nego što na prvi pogled izgleda. Recimo da ukoliko grickate nokte, to govori još po nešto o vašoj ličnosti, i pri tom ne mislimo na uvreženo mišljenje da je grickanje nokiju obeležje nervoznih i nestrpljivih osoba.
Detalji vas čekaju u nastavku našeg teksta.
NE PROPUSTITE: Kako da uklonite fleke sa obuće od prevrnute kože u par poteza
U načelu, radnje kao što su grickanje noktiju, cupkanje nogama, uvijanje kose prstima i sl, karakterišu se kao opsesivno-kompulzivne, i podrazumevaju ponavljanje određenih postupaka koji nemaju jasan cilj.
Tako bismo i grickanje noktiju mogli povezati sa osobama koje su, kao što smo malopre pomenuli, nervozne, ili se ono može dovesti u vezu sa osećajem nestrpljenja, straha, neizvesnosti itd. Takođe, ova navika se uglavnom javlja u periodu detinjstva, a bezmalo se zadržava i kasnije tokom života. I koliko god možda tako izgledalo, nije jednostavno prekinuti sa njom.
Ipak, ono što je interesantno jeste da su nedavna istraživanja pokazala da se još jedna karakteristična osobina dovodi u vezu sa navikom grickanja noktiju, a to je težnja ka perfekcionizmu.
Naime, objavljena je i studija na tu temu - Jounal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry, koja ukazuje na čitave obrasce repetativnih ponavljanja, među koje se svrstava i navika grickanja noktiju, koji su pokazatelj perfekcionizma.
Takođe, studija skreće pažnju i na sve negativne strane perfekcionizma - osoba koja ne može da se opusti i funkcioniše bez pritiska da sve mora biti u apsolutno savršenom redu, što se odnosi ne samo na neke krupne, već i na obične svakodnevne stvari.
Foto: thebalance.com
Perfekcionisti su skloni osećanjima frustracije, nezadovoljstva, pa i dosade.
Istraživanje je obuhvatilo 48 ispitanika, od kojih su se kod polovine ispoljavale radnje poput grickanja noktiju, dok je druga polovina bila kontrolna grupa. Potom su ispitivani o osećanjima poput ankcioznosti, ljutnje, besa, a zatim su bili izloženi situacijama koje upravo takva osećanja prouzrokuju. Naposeltku je svako od njih boravio sam u prostoriji nekoliko minuta.
Zaključak je da je grickanje noktiju definitivno karakteristično za one koji su skloni frustracijama zbog nemogućnosti da stvari udese onako kako oni žele. Takođe se skreće pažnja i na pozitivne strane ove navike, ukoliko je koliko toliko kontrolisana, jer se tako kanališe negativna energija.
Međutim, ukoliko grickanje noktiju postane svakodnevno i u potpunosti nekontrlisano bez obzira na okolnosti i vreme, onda već govorimo o poremećajima u ponašanju.
Na kraju, govori se i o načinima na koje je ovu naviku moguće suzbiti, pri čemu se oni grupišu u dva pravca - kada se vrši zamena jedne navike, u ovom slučaju grickanje noktiju, drugom; ili kada se fokus usmerava na uzročnike iste navike, što bi značilo da se pomoću različitih psiholoških metoda radi na suzbijanju težnje ka perfekcionizmu.
NE PROPUSTITE: Otkrivamo: Šta je to kod žena što privlači muškarce poput magneta
U svakom slučaju, grickanje noktiju je dobilo svoje opsežno naučno objašenje, koje će i vama, ukoliko ste se prepoznali u ovim redovima, biti interesantno.
Naslovna foto: normandentist.com
NAJPOPULARNIJI Komentari