Vaš parner i vi ste odlučili da je vreme za bebe . Iako je to predivna odluka, ne znači da ćete odmah uspeti u ostvarenju svoje namere, što nije ništa zbog čega treba da se deprimirate. Sigurni smo uostalom da ste se i sami dobro informisali koje je sve aspekte svog načina života potrebno da prilagodite, i na koji način, svom cilju, a ishrana je svakako jedan od njih. Idealno bi bilo da i pre nego što počnete da radite na trudnoći već neko vreme izmenite svoj jelovnik, odnosno da uvrstite u njega namirnice koje direktno utiču na plodnost, a kasnije i na pravilan razvoj trudnoće.
U nastavku teksta saznajte koje navike u ishrani će vam pomoći da zatrudnite.
NE PROPUSTITE: Saznajte da li je trčanje dozvoljeno tokom trudnoće?
Folna kiselina
Prvo što će vam svaki lekar reći jeste da treba da obratite pažnju da putem ishrane, pa i u vidu suplemenata, unosite veće količine folne kiseline, ukoliko želite da ostanete u drugom stanju. Dakle, možete koristiti prenatalne vitamine koji je u svom sastavu sadrže, ali isto tako i uvrstiti što više namirnica bogatih folnom kiselinom, poput celog zrna žitarica, citrusnog voća, povrća. Preporučena dnevna doza folne kiseline neposredno pre trudnoće je 600 mg, a tokom trudnoće 800 mg, što je od ogromnog značaja kako bi se plod pravilno razvijao.
Visoka zastupljenost proteina
Pojedine studije sprovedene nad parovima koji rade na trudnoći ili imaju problem sa plodnošću, pokazale su da izmene u ishrani koje podrazumevaju 25 % ili u višem procentu veću zastupljenost proteina, kao i smanjenje ugljenih hjidrata za 40 %, daju takve razultate iz kojih proizilazi zaključak da je slučaj trudnoće dupliran u odnosu na one kojima se ishrana i dalje velikim delom zasniva na ugljenim hidratima. Unos kvalitetnih proteina, koji se nalaze u namirnicama poput jaja, ribe, belog mesa, pasulja i drugih mahunarki, je od ogromnog značaja za poboljšanje plodnosti.
Foto: delicias.tv
Omega-3 masne kiseline
Poznat je benefit ovih sadržaja tokom trudnoće, jer doprinose, baš kao i folna kiselina, pravilnom razvoju bebinog nervnog sistema, ali isto tako omega-3 masne kiseline su od ogromnog značaja i pre nego što zatrudnite, jer doprinose regulaciji hormonskog balansa, a to je ključno za ostajanje u drugom stanju. Namirnice koje su bogate omega-3 masnim kiselinama su riba, čia seme, laneno seme, orasi: preporučena dnevna doza je 1000-2000 mg, što je npr. 100 g ribe, ili 2 supene kašike oraha, čia ili lanenog semena.
Mlečne masti
Određena istraživanja su pokazala da punomasni mlečni prozvodi povoljno utiču na plodnost, što ne znači ds treba preterivati sa unosom mlečnih masti, ali savet je da pojedini mlečni proizvode koje koristite budu sa većim procentom istih.
Foto: boldsky.com
Voće i povrće
Ukoliko pokušavate da ostanete u drugom stanju, steknite naviku da jedete što više voća i povrća, jer su bogati vlaknima i obiluju vitaminima i antioksidantima, koji znatno smanjuju mogućnost upalnih procesa u organizmu. Takođe i tokom trudnoće ishrana treba što više da se bazira na voću i povrću.
Foto: babyblog.ru
NE PROPUSTITE: Joga u trudnoći - da ili ne?
Želimo vam da vas uskoro obraduju lepe vesti!
Naslovna foto: fitpregnancy.com
NAJPOPULARNIJI Komentari