Kada je ishrana u pitanju, riba se navodi kao jedna od namirnica koje se nalaze u samom vrhu onih koje se preporučuju kao deo zdravih i visoko hranljivih obroka. Idealna za dijete zbog dobre kalorijske vrednosti, puna vitamina i zdravih masti, pogotovo pojedine vrste poput plave ribe i lososa - svi su argumenti na strani teze da riba treba da bude redovna stavka naših jelovnika. I tu ništa nije sporno, ali isto tako ni jednostavno kao što na prvi pogled izgleda. Pri kupovini ribe treba biti vrlo oprezan, kako bismo zaista izabrali opciju koja je zdrava. Usled nemogućnosti da uvek dođemo do sveže ribe koju bismo kupili direktno od alasa, naročito ako govorimo o morskoj, kao logičan izbor nameću se prodavnice u kojima između ostalog postoji i izbor smrznute ribe i morskih plodova. Kako da budete sigurni da je to ujedno i dobra opcija?
U nastavku saznajte o čemu sve morate da vodite računa kada kupujete ribu u supermarketu.
NE PROPUSTITE: Najzdravija dijeta uz koju ćete sigurno smršati
Ohlađena ili smrznuta?
Pod ohlađenom ribom se podrazumeva sveža riba koja je odmah nakon što je ulovljena stavljena na led i ohlađena do određene temperature. Ono što važi za ohlađenu ribu jeste to da je uglavnom uzgajana na farmama ribe, kao i da njen rok trajanja kada se ovako čuva ne može biti duži od 12 dana.
Takođe nije redak slučaj da je prethodno smrznuta riba odmrznuta, a potom stavljena na led kako bi se predstavila kao sveža.
U principu, uglavnom ne postoji način da sa sigurnošću proverite ove podatke. Ali, na primer, možete pitati prodavca gde je riba ulovljena, pa ukoliko je u pitanju neka daleka destinacija, gotovo je izvesno da je prvo bila smrznuta, te je tada nema poente kupovati kao navodno svežu.
Razlika između sveže i smrznute ribe
U načelu važi pravilo da je sveža riba uvek bolja opcija od smrznute. Da li to znači da ova namirnica izgubi svoja svojstva tokom zamrzavanja? Pojedina istraživanja norveških naučnika su dokazala suprotno - da ne postoji razlika u nutritivnoj vrednosti, odnosno bogatstvu sadržaja po pitanju vitamina i drugih hranljivih sastojaka između sveže i smrznute ribe.
Sa druge strane, govori se o razlici u ukusu, kao i da zamrznuta riba nikad ne može biti tako ukusna kao kada se spremi riba koja tek što je ulovljena. I to jeste tačno - tokom smrzavanja se ukus do određene mere može izmeniti, mada jer to više pitanje subjektivnog osećaja.
Postoji i jedna prednost smrznute ribe - mnogo je manja mogućnost da sadrži parazite, naravno ukoliko je proces zamrzavanja bio adekvatan.
Fileti - da li ne?
Fileti su jako zgodni kako za pripremu tako i za jelo, jer su iz njih ukonjene kosti. Međutim, postoje podaci koji govore u prilog tome da se po pitanju sastava fileta, odnosno vrste ribe od koje su fileti napravljeni često spekuliše.
Tako da, kad god možete izaberite celu ribu, a ne filete.
Dodatni argumet su i hemikalije koje pojedine fabrike koriste kako bi ukonile kosti iz mesa ribe.
Obratiti pažnju na pakovanje
Veoma je važno da pročitate na pakovanju gde je riba ulovljena, pogotovo ako se radi o pakovanju fileta, a gde je fabrika u kojoj je ona spakovana. Ukoliko su ta dva mesta dosta udaljena, to znači da je riba prvo bila smrznuta, transpartovana, odmrznuta, pretovrena u filete, pa ponovo zamrznuta. Jasno je da je kvalitet ovog proizvoda izrazito loš.
Polifosfati u ribi
Svima nam se desilo da kad odmrznemo ribu dobijemo gotovo duplo manju količinu od ne kad je bila smrznuta. I to nije samo zbog leda koji se možda našao u pakovanju, već i zbog polisulfata koji služe da se zadrži voda u mesu ribe. To svakako nije zdrava opcja, te nemojte kupovati ribu proizvođača kod kojih ste ovo primetili.
Pokazatelj da su polisulfati prisutni jeste i sivkast izgled ribe tokom pripreme, kao i pojava pene.
Štetne hemikalije
Nažalost, većina ribe koja se nalazi na tržištu jeste ona koja se dobija iz uzgoja, tj. sa ribljih farmi, gde ribe nemaju mogućnost da se hrane kao inače slobodno, već bivaju tovljene, pa i tretirane antibioticima.
Stoga nikad nemojte kupovati velike ribe, a izbegavati male, jer je mnogo veća šansa da su te veće uzgajane veštački, i da sadrže više hemikalija.
Dalje, pojedina područja i vode su zagađeni, pa tako riba koja je uvezena iz Vijetnama sadrži živu i amonijak.
Koju ribu treba da izbegavate
Pored ribe iz zagađenih područja, postoje vrste koje, bez obzira da li su iz uzgoja ili ne, treba da izbegavate, jer prirodno sadrže štetne elemente, poput ajkule, sabljarke, a takođe treba ograničiti i unos tune i skuše.
Takođe, losos iz uzgoja sadrži neuporedivo manje omega 3 masnih kiselina zbog kojih se i preproručuje u ishrani, u odnosu na divlji losos.
Dobar izbor su npr. haringa, oslić, sardina.
NE PROPUSTITE: Dvodnevna detoks dijeta sa jabukama - u susret proleću
Sigurni smo da će vam ove informacije biti korisne koliko odmah prilikom sledeće kupovine.
Foto izvor: brightside.me
Naslovna foto: theconversation.com
NAJPOPULARNIJI Komentari