Foto: masterpieceskinrestoration.com
Koža je ljudski najveći organ, koji vrlo često reaguje određenim promenama, od onih beznačajnih do onih koje podrazumevaju ozbiljan zdravstveni problem, a izazvane su raznim procesima u organizmu, nastalim na ćelijskom nivou. Reakcija kože je često i odgovor na stres kojem smo izloženi, što lekari uglavnom i dovode u vezu, ali ono što je uvek od ogromnog značaja za nauku jeste - otkrivanje i razumevanje bioloških i hemijskih procesa koji dovode do promena ispoljenih na koži. Ekcem je vrlo neprijatno stanje kože, i fizički jer izaziva nepodnošljiv svrab, ali i estetski takođe. Statistika pokazuje da se ekcem javlja kod 20 % dece i kod 3 % odraslog stanovništa, a ono što je značajan napredak sa stanovišta medicine jeste to što je napravljen iskorak u pogledu naučnih otkrića šta dovodi do njegovog nastanka.
Saznajte u nastavku šta su naučnici otkrili o procesima u koži koji dovode do nastanka ekcema.
NE PROPUSTITE: Ovo su najbolje metode za borbu protiv celulita
Naučnici su po prvi put otkrili određene procese u koži koji dovode do pojave ekcema, poznatog i pod terminom atopijski deramititis, što je veliki napredak ka konačnom pronalaženju pravog načina borbe protiv ovog hroničnog stanja kože. Koren ovog otkrića je u spoznaji iz 2006. kada su naučnici otkrili povezanost između manjka određenog proteina u koži i pojave ekcema, a sada su odmakli korak dalje ka potpunom razumavanju tog procesa.
U dermatološkoj praksi, ekcem se tretira raznim losionima i kremama koje ublažuju simptome ekcema, kao što su nepodnošljiv svrab, upala kože, crvenilo, iritacija, ali do sada još uvek nije otkriven lek koji bi u potpunosti i trajno eleminisao ekcem. Ovo kožno obloljenje može je javiti na rukama, šakama, pregibima na telu leđima itd.
Foto: stuffyoushouldknow.com
U prethodnoj deceniji, otkriveno je da je nastanak ekcema povezan za genetskim nedostatkom proteina filagrin u koži, koji je odgovoran za vezivanje vlakana keratina u ćelijama epitela, što je veoma važna odbrambena funkcija kože. Ukoliko osoba pati od manjka ovog proteina, dolazi do mutacija koje vode ka gomilanju ćelija kože u površinskom sloju koji ima izgled riblje krljušti.
Foto: chempoint.cz
Međutim, do sada se nije znalo kako se odvija taj čitav proces koji vodi od nedostatka filagrina do nastanka ekcema. Stoga su naučnici sa Univerziteta Newcastle u Velikoj Britaniji u svojim istraživanjima pratili niz promena na nivou molekula i proteina koji vode ka nastanku ovog nepodnošljivog problema kože. Da bi razumeli mehanizme nastanka ekcema, tim je u eksperimentu koristio 3d model kože ekvivalentan ljudskoj koži i na njegovom površinskom sloju su iscenirali promene koje dovode do pojave ekcema na isti način na koji se taj proces odvija na koži ljudi koji imaju genetsku mutaciju, odnosno nedostatak filagrina.
Otkrili su da je manjak ovog proteina okidač za niz molekularnih promena koje remete odbrambene mehanizme u koži, i da deluje direktno na strukturu ćelije, na njihovo zapaljenje i način na koji reaguju na stres. Potom su rezulate istraživanja povezali sa onim rezultatima do kojih su došli analizirajući proteine u ljudskoj koži, zaključivši da je podudarnost velika.
Foto: webmd.com
Iako je ovo, kako mnogi naučnici kažu, samo deo velike slagalice, ipak je korak od ogromnog značaja. Na temelju razmevanja na nivou uzroka, a ne na nivou posledica, što je do sad bio slučaj, otkriće mutacije koja vodi ka nastanku ekcema omogućava naučnicima da targetiraju nedostatak filagrina kao osnovni putokaz u traženju leka i tretmana koji će ubuduće moći izlečiti ekcem, a ne samo ublažiti njegove simptome.
Detaljna studija na ovu temu je objavljena na sajtu Journal of Allergy and Clinical Immunology.
NAJPOPULARNIJI Komentari