Ako želite polako, ali sigurno da gubite kilograme i to na zdrav način to će vam omogućiti makrobiotčka dijeta, koja je više način ishrane i stil života nego zaista dijeta.
Karakteristika ove dijete jeste konzumacija velike količine žitarica i mahunarki, kao i korišćenje posebnih namirnica poput algi ili proklijalih žitarica.
Makrobiotičko je povrće uzgojeno bez hemijskih đubriva i pesticida. Obiluje integralnalnim žitaricama, klicama i mekinjama. Po mogućnosti sve bi trebalo biti domaće, a ne iz udaljenih krajeva.
Kada se govori o makrobiotici, postavlja se pitanje potrage za harmonijom u individualnoj i kosmičkoj egzistenciji preko dva suprotna principa – Yin i Yang. U potrazi za ravnotežom i integrisanjem dve ekstremne polarnosti, hrana ima vrlo važnu ulogu. Kao što je već verovatno poznato, termin makrobiotika označava dug život.
Najveći zagovornici makrobiotičke ishrane među poznatim divama su Madonna i Gwineth Paltrow.
Tajna makrobiotičke dijete
Ključ za postizanje fizičkog, mentalnog i duhovnog zdravlja je pronalaženje ravnoteže u sopstvenom načinu života po principu Yin i Yang.
Yin označava tišinu, smirenost, tamu i hladnoću. Yang je simbol za buku, svetlost, toplotu,…Namirnice, takođe, podležu ovoj dvojakoj podeli.
Namirnice Yin karakteriše kiseo ili gorak ukus, preterano sladak ili aromatičan. A namirnice Yang nisu toliko kisele niti slatke i imaju slan i pikantan ukus.
Makrobiotička dijeta se sastoji iz svesnog kombinovanja namirnica oba tipa, tako da se održi ravnoteža i postigne harmonija.
Makrobiotička dijeta- koje namirnice izabrati?
Kod makrobiotičke dijete preporučuju se prirodne namirnice, koje se obare. Među najzdravijim su: soja, pasulj, integralne žitarice (pšenica, heljda, kukuruz, pirinač, raž, ječam, ovas).
Potom se savetuje i upotreba povrća koje se može pripremati sa ribom ili svežim i suvim voćem.
Kao dodatak makrobiotičkoj dijeti može poslužiti seme suncokreta, bundeve ili susam.
Potpuno se eliminišu iz ishrane prerađevine bilo kog tipa: masno meso, mlečne prerađevine, šećeri, kafa, čaj sa kofeinom, piletina, krompir, tikvice, energetska pića, alkohol, čokolada, začini, konzervansi,…
U umerenim količinama dozvoljeno je konzumirati paradajz, plavi patlidžan i ljute papričice.
Makrobiotička dijeta, dakle, predstavlja program ishrane, koji može da donese izvanredne rezultate ukoliko se posavetujete sa nutricionistom, kao i po pitanju bilo koje druge dijete.
Makrobiotička dijeta omogućava smanjen unos masti i povećanu upotrebu vlakana. Ipak, neophodno je napraviti ravnotežu prilikom konzumacije ovih namirnica.
Bitno je da organizam ne lišite neophodnih nutrijenata i da zadovoljite njegove potrebe za proteinima.
POZITIVNE STRANE
Siromašana zasićenim mastima i holesterolom, a bogata vlaknima, vitaminima i mineralima, makrobiotička prehana smanjuje opasnost pojave bolesti srca i krvnog sistema, karcinoma i mnogih drugih bolesti.
NEGATIVNE STANE
Nutricionisti makrobiotičkoj prehrani zameraju nedovoljnu količinu tečnosti, voća i sirovog povrća.
Zbog ograničavanja nekih namirnica, može doći do nedostatka kalcijuma, vitamina D, vitamina B12 i gvožđa, pa je potrebno uzimati njihove suplemente.
Možete vi to same !
Foto: healthandfitnesssociety.com, doctorulzilei.ro, authoritynutrition.com, depositphotos.com
NAJPOPULARNIJI Komentari