Higijena usta i zuba je ključna kako zbog lepote tako i zbog zdravlja.
Redovno pranje zuba, minimum dva puta dnevno, je rutina koju ne smete da preskačete.
I verujemo da niko od vas i ne može da zamisli svoje jutro i veče bez četkice za zube.
Ali, da li ste se ikada zapitali da li održavate higijenu usta na PRAVILAN način.
Istraživanja su pokazala da većina ljudi ne pere zube kako bi trebalo.
Mi vam donosimo mali vodič kroz ovu tematiku i otkrivamo šta sve stomatolozi preporučuju kada je održavanje usne dublje u pitanju.
1. PRANJE ZUBA - Kao što smo već naglasili pranje zuba je na mestu broj 1 kada u pitanju higijena usta. Zube bi trebalo da perete minimum dva puta dnevno, a poželjno je posle svakog obroka. Evo nekoliko saveta kako da to radite u interesu svojih zuba.
- Počnite pranje zuba od umnjaka. Ovo je mesto gde se hrana najviše zavlači i potrebno mu je posvetiti najviše vremena tokom pranja. Neka vam ovo postane navika.
- Četkicu pommerajte kružno preko površine zuba, od desni na dole. Ovaj pokret će osigurati da uklonite sve bakterije koje se najviše hvataju na ivici desni.
- Obratite pažnju da istrljate i zadnju stranu zuba.Četkice retko kad dopiru tamo, pa je neophodno da se posvetite i tom delu zuba. Posebno istrljajte i deo zuba koji ,,grize'' hranu.
- Jezik i obrazi su mesta gde se takođe skupljaju bakterije i neophodno je da i njih istrljate četkicom i pastom za zube. Ovo će uništiti bakterije i dati vašem dahu svežinu.
- Koristite tečnost za ispiranje usta, jer će ona osigurati da bukvalno sve bakterije budu uništenje. Pranje zuba četkicom će ukloniti većinu, ali će tečnost ,,potamaniti'' i one zaostale.
- Pranje zuba treba da traje minimum 2 minuta. Pustite svoju omiljenu pesmu tokom pranja - to će vam biti mera!
2. KONAC ZA ZUBE - Konac za zube je podjednako bitan kao i četkica kada je u pitanju higijena usta. Hrana se najviše zadržava u prostoru između zuba, a do njega retko koja četkica može da opre. ZAto je neophodno da koristite konac koji će ukloniti i te ostatke hrane. Evo nekoliko korisnih saveta za njegovu upotrebu.
- Fokusirajte se na useke između zuba, ali i na ivicu desni - mesto gde se spajaju sa zubima, jer se i tu hrana lako zadržava.
- Otkinite dovoljnu dužinu konca d amožete da ga obmotate oko prstiju - zbog lakše manevrisanja - i da vam ostane i dužine za zavlačenje između zuba i pomeranje levo-desno, gore-dole.
- Trudite se da omerate površinu konca koju koristite, kako bi za svaki zub koristile čist deo.
3. ISHRANA - Hrana i piće koje unosite u organizam će se najpre naći u vašim ustima i u kontaktu sa zubima, tako da imaju itekakv uticaj na njihovo zdravlje. Izbegavajte sv ešto ima puno šećera kao što su slatkiši i zaslađena pića. Još u detinjstvu su nas naučili da je šećer neprijatelj zuba broj 1! Takođe, čuvajte se i namirnica sa skrivenim sadržajem sećera kao što su hleb, žvake, krekeri, sušeno voće... Ukoliko pijete slatka pića koristite slamku kako biste izbegli kontak sa zubima. Nakon svakog obroka, ako niste u mogućnosti da operete zube, isperite usta vodom.
4. ,,ŠKRGUTANJE'' ZUBIMA - Škrgutanje zubima, odnosno spajanje ivica gornjih i donjih zuba i njihovo trenje, je jako česta pojava. U većini slučajeva škrgutanje zubima se odvija noću, tokom sna, ali postoje osobe koje to rade i u budnom stanju. Ovaj pojava je posledica stresa i uglavnom je nesvesna. Potrudite se da ovo smanjite što više, jer je škrgutanje jako opasno i može da dovede do oštećenja površine zuba, a neretko i do pucanja. Ukoliko tokom dana primetite da ovo radite, snažno otvorite usta i stegnite mišiće obraza nekoliko puta kako biste se odlobili napetosti. Ukoliko ovo radite noću, posavetujte se sa stomatologom i nabavite štitnike za zube.
S ovim u vezi je upotreba zuba umesto ruku - za otvaranje zapečenih poklopaca, zakorelog laka, otvaranje kesice čipsa i sve tome slično. Ovih navika se što pre oslobodite! Zubima to nije funkcija i vrlo lako može da se desi da ih oštetite ili još gore polomite!
5. BOLESTI DESNI - Jako je važno da umete na vreme da prepoznate bolesti desni i da blagovremeno počnete njihovo lečenje. Ukoliko se problem ne leči može da dovede do paradentopatije i prevremenog ispadanja zuba. Prvi znaci obolelih desni su svakako otečenost, a zatim i krvarenje, bol, osetljivost. Ukoliko prepooznate neke od ovih simptoma što pre otiđite kod svog stomatologa.
6. RIZIK OD NEDENTALNIH BOLESTI - Na zdravlje zuba i desni mogu da utiču i bolesti koje se ne tiču usne duplje. Tako ako bolujete od dijabetesa, bolesti srca, tumora ili bilo koje druge hronične bolesti posavetujte se sa stomatologom o rizicima po zube i načinima da ih zaštitite.
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari