Za bundevu se ne kaze džabe da je kraljica jeseni. To je jedna izuzetna namirnica, visoke hranljive vrednosti, koja je nažalost dosta zapostavljena kod nas.
Naša saradnica Anita Alterov - nutricionista - otkriva vam sve o blagotvornom dejstvu bundeve na naš organizam i par recepata, nakon kojih ćete možda dobiti neke ideje i uvrstiti je u svoju svakodnevnu ishranu.
Bundeva pripada grupi plodovitog povrća, sa jako malom energetskom vrednošću (svega 26 kcal na 100 g namirnice) i visokim sadržajem vode (oko 95%). Ima veliku količinu mineralnih materija od kojih se ističu kalijum, kalcijum, fosfor i gvožđe, a od vitamina sadrži provitamin A, vitamine C, E i K, vitamine B grupe, niacin, folnu kiselinu.
Od dijetalnih vlakana značajno je prisustvo pektina koji utiče na snižavanje holesterola. Pektin gel odlaže i donekle sprečava apsorpciju šećera i time smanjuje količinu potrebnog insulina, što je veoma značajno u ishrani ljudi obolelih od dijabetesa.
Zbog niske energetske vrednosti pogodna je za dijetalnu ishranu, a zbog lake svarljivosti preporučuje se osobama sa oboljenjem želuca i tankog creva.
Zbog visokog sadržaja celuloze i pektina odlična je za regulisanje probave. Takođe, bundeva je dobar diuretik, pa je poželjno koristiti je kod upale mokraćnih kanala, gihta, reumatskih tegoba.
Bundeva je pogodna i za pravljenje kašica za bebe i treba je obavezno uvesti u ishranu dece, zbog svih dobrih karakteristika, a i zbog pristupačne cene.
Zbog sadržaja beta karotena i vitamina E dobra je za lep izgled kože i sve više se primenjuje u kozmetici.
Osim mesnatog dela u ishrani se koriste i semenke bundeve i ulje dobijeno iz semenki. Semenke, kao i ulje imaju izuzetnu hranljivu vrednost. Bogate su kvalitetnim mastima, ugljenim hidratima i proteinima, vitaminima i mineralima. Sadrže omega 3 masne kiseline, koje su dobre za srce, vid i raspoloženje. Ove namirnice su bogate energijom, pa ih treba koristiti umereno.
Evo i nekoliko recepata:
1. Krem čorba od bundeve
Potrebno:
400-500g bundeve ociscenje,
1 crni luk,
2 čena belog luka,
2-3 krompira.
Priprema: Sve sitno iseckati i dinstati na vodi 20 minuta, zatim staviti u blender i miksirati dok se masa ne ujednači, vratiti u šerpu i dodati 500ml vode, kada proključa kuvati 2 -3 minuta, skloniti sa ringle i dodati malo začina (peršun, bosiljak, mirođiju) i malo maslinovog ulja. Po želji u tanjir dodati pavlaku ili kiselo mleko.
2. Pita od bundeve
Potrebno:
1 pakovanje heljdinih kora,
1 kg rendane bundeve,
200 g žutog šećera,
malo cimeta, po želji suvo grožđe, orasi, bademi seckani,
malo vode i ulja pomešano za prskanje kore.
Priprema: Bundevu i šećer malo prodinstati na vodi, zatim ubaciti u to suvo grožđe, bademe, orahe (po želji), malo cimeta i time filovati kore. Peci na 200 stepeni oko 20 minuta.
3.Namaz od bundevinih semenki
Potrebno:
Sirove bundevine semenke 200g,
Maslinovo, bundevino ili neko drugo hladno cedjeno ulje,
Mmalo soli
Priprema: Malo propržiti semenke na suvo i samleti ih u mlinu za kafu ili u mlinu za orašaste plodove. Masu izručiti u teglicu, dodati malo ulja i soli i dobro promešati. Namaz možete mazati na hleb, stavljati u salatu kao dodatak ili kao preliv barenom povrću.
Možete vi to same!
Autor teksta: Anita Alterov - nutricionista
Kontakt: anita.alterov@gmail.com
Posetite i Aninu Facebook stranicu: Savetovalište za zdravu ishranu Alterov
Fotografije: Google images
NAJPOPULARNIJI Komentari