Ukoliko ste i vi među onima kojima čaša dobrog vina predstavlja pravi užitak - bilo u kmomentu opuštanja, ili kada je neka posebna prilika, kao i uz dobru hranu, naravno, onda će vam ovaj tekst sigurno biti interesantan. Naravno, ukusi su različiti i o njima se ne raspravlja, pa tako neko voli suva, neko polu suva, do su nekima omiljena upravo desertna vina. Naravno, o ovom piću bogova postoji čitava nauka, koja se zove enologija, i mi sad svakako nemamo ni prostora ni vremena da govorimo o svim detaljima. Ali, tema kojoj ćemo se svakako posvetiti jeste ono osnovno - kako da znate da je vino u kom ste odabrali da uživate dobrog kvaliteta? Za to nije potrebno da budete poseban poznavalac, već samo da usvojite nekoliko korisnih trikova.
U nastavku saznajte kako da razlikujete dobro od lošeg vina.
NE PROPUSTITE: Želite da privučete bivšeg partnera? Saznajte kako!
Kada su sorte vina u pitanju, kao i njihov kvalitet, nemamo svi podjednako istančana nepca. A osim toga, na tržištu postoje sintetička vina, pa bi za njih umesto one poznate izreke "U vinu je istina", pre važilo da je u vinu laž.
Kakva su to sintetička vina? Ona se prave od vode, kvasca, limunske kiseline, konzervansa, pojačivača ukusa i veštačkih aroma, pa u njima nema ni traga od grožđa.
Lošim vinima se dodaje i glicerol kako bi se pojačao ukus. A, ono što je najgore jeste da se ovakva lažna vina pakuju u naizgled skupocene boce, kako bi izgledala što autentičnija.
I kada se prevarimo pa posegnemo za jednom takvom, posledice su nam svima poznate - glavobolja i mamurluk, čak od samo jedne čaše!
Upravo zbog svega ovoga vam skrećemo pažnju na šta sve treba da obratite pažnju prilikom odabira vina.
1. Kao prvo, ono što verovatno već znate - NIKAD ne birajte vina u tetrepaku, jer ne postoji šansa da ćete sa sa istim "dobro "provesti!
2. Sledeće, obratite pažnju na količinu šećera u vinu. Suva vina treba da imaju do 4 g/l, polu suva do 18 g/l, polu slatka do 30 g, a slatka vina do 45 g. Ukoliko ova vina sadrže više šećera, to je pouzdan znak da su veštačka.
Foto: atfirstglass.com
3. Ako vino sadrži salicilnu kiselinu, takođe ne treba da bude vaš izbor, jer to znači da je prekršena proizovdna tehnologija vina.
4. Ukoliko ste ljubitelj isključivo suvih vina, onda su manje šanse da ćete piti vino koje je lažnjak, jer su ova vina mnogo teža za falsifikovanje od slatkih, čiji se ukus lakše imitira dodavanjem većih količina šećera.
5. Ako dodate u čašu vina malo sode bikarbone, ono pravo će promeniti boju jer dolazi do hemijske reakcije sa grožđem. Lažno vino će osttai isto.
Foto izvor: brightside.me
6. Kada promućkate bocu sa vinom, kod onog koje je pravo, pena tj. mehurići, se stvara po sredini i brzo nestaje, dok se kod lažnog skuplja kod samog stakla i duže se zadržava.
7. Prospite malo vina na komad krede. Ako fleka posvetli nakon što se oduši, vino je pravo, a ako potpuno promeni boju - lažno.
Nakon svih ovih testiranja, bićete sigurni da pijete dobro vino! Živeli.
NE PROPUSTITE: Kako mirisi utiču na nas - zanimljivosti iz nauke
Možete vi to same!
Naslovna foto: datingclub.jp
NAJPOPULARNIJI Komentari