Sada kada su hladni zimski dani uveliko oterali one toplije i zauzeli celu pozornicu, zajedno sa njima na scenu stupaju i svi oni topli komadi garderobe koji strpljivo čekaju da ih izvučemo iz ormana. Naravno, među njima prednjače svi topli ištrikani vuneni džemperi, šalovi, kao i džemper-haljine, koji će i ove sezone biti naši najbolji saveznici. Naravno, kako bi sve ove vunene stvarčice na nama zablistale u punom sjaju bitno je da se sa punom pažnjom brinemo o njima, jer se vuna ubraja u osetljivije materijale kada je vrsta tkanine u pitanju. U prevodu, to znači specijalan tretman pranja, sušenja, peglanja i čuvanja.
U nastavku saznajte korisne trikove koji će vam pomoći u održavanju vaše vunene garderobe.
NE PROPUSTITE: Detalji koji će vašu novogodišnju dekoraciju ove zime obojiti u belo
Pranje
Foto: knitting-naturally.com
Ukoliko na vašem vunenom komadu garderobe, odnosno na etiketi, nije naznačeno da je dozvoljeno samo suvo pranje, što znači da treba da ga nosite u hemijsku čistionicu, onda je najbolje da ga perete na ruke.
Obratite pažnju na izbor deterdženta - uvek birajte tečni koji je posebno namenjem tkaninama od vune, kako ih ne biste oštetili i izmenili boju vašeg džampera, ili nekog drugog vunenog odevnog predmeta.
Malu količinu deterdženta stavljate u mlaku vodu, potapate, garderobu, ostavite da odstoji 5 minuta, blago protrljate, pa potom isperete u isključivo hladnoj vodi. Višak vode iscedite nežno, a zatim vuneni predmet uvijte u peškir i sačekajte da upije preostalu vlažnost.
Sušenje
Foto: woolmark.com
Prvo i osnovno pravilo kada je sušenje vunene garderobe u pitanju jeste da nikako ne smete da je kačite na štrik, pomoću štipaljki, kao ni na vešalice. Vuna upija vodu i postaje teška, pa bi ovakav način sušenja sigurno deformisao odevni predmet.
Najbolje bi bilo da vuneni džemper ili neki drugi odevni predmet od vune sušite na ravnoj površini, kako biste izbegli upravo pomenute situacije.
Peglanje
Foto: woolmark.com
Prilikom peglanja, važno je da vodite računa o nekoliko koraka - uvek peglu podesite na onu temperaturu koja je predviđena za vunene i druge osteljive tkanine, nikad ne peglate lice, već naličje, i na kraju - nemojte peglati vunenu garderobu na suvo, već pri svakom potezu istisnite paru.
Čuvanje
Foto: readlola.com
I naposletku - kako da odlažete u orman vunenu garderobu. Predlažemo da to nikako ne bude pomoću ofingera, jer će džemperi i drugi odevni predmeti od ovog materijala izgubiti svoj oblik, već da ih standardno slažete i odlažete na police u svom ormanu.
Takođe, zajedno sa vunenom garderobom ubacite i kesice sa lavandom kako biste sprečili moljce da na njoj naprave rupice. Preporučljivo je i da redovno provetravate svoj garderober kako bi vuna kao prirodni materijal mogla da diše.
Dodatni savet: Ukoliko uflekate svoj omiljeni kardigan, šal ili džemper, nemojte pokušavati sami da skinete mrlju, već odnesite uflekani komad garderobe na hemijsko čišćenje.
NE PROPUSTITE: Evo šta nikako ne smete da stavljate u mikrotalasnu pećnicu
Možete vi to same!
Naslovna foto: knitting-naturally.com
NAJPOPULARNIJI Komentari