Česta pojava sa prvim prolećnim danima je umor, pad energije, glavobolja, loš imunitet, mnogo virusa. Skup svih ovih simptoma se javlja kao posledica loše zimske ishrane i nedovoljnog unosa vitamina i minerala, zatim nedovoljnog kretanja i male količine sunčevih zraka, ategobe pogađaju skoro svakako. Potrebno je vreme da se organizam navikne na temperaturnu razliku.
Naša saradnica Anita Alterov - nutricionista - vam otkriva taktike u svakodnevnim navikama i ishrani koje će vas rešiti tegoba koje donosi proleće.
Pored dobre i pravilne ishrane neophodno je kretati se što više, to podrazumeva kretanje i šetnju po prirodi i provedeno vreme na suncu kako bi se obnovile zalihe vitamina D, jer znamo da se uz pomoć sunčevih zraka stvara ovaj vitamin i da ga preko hrane unosimo jako malo. Prolećni umor i pad imuniteta nastaje i zbog nedostatka vitamina C, a često se javlja i pospanost koja može da bude znak nedostatka gvožđa.
Zato Vam predlazem sledeće namirnice koje su bogate ovim vitaminom i mineralom, kao i mnogim drugim koji pomažu da se brzo rešite prolećnog umora.
1. Voda - dobra hidratacija je na prvom mestu, to ćemo uvek ponavljati jer se 75% organizma sastoji iz vode, svaka ćelija je sadrži i mora se stalno unositi u organizam. Što ste stariji sve više postaje bitno da unosite vodu jer se ona starenjem gubi, a kvalitetnom hidratacijom možete sprečiti mnoga loša stanja organizma i pojavu raznih bolesti. Jutro treba započeti čašom tople vode, možete da je začinite limunom, đumbirom, cimetom, medom…Obavezno popiti čašu vode pre svakog obroka bar pola sata i pre spavanja čašu do dve kako bi preko noći eliminisali toksine iz organizma. Ako poštujete samo ova pravila dnevno ćete uneti litar vode.
2. Unos voća i povrća - što više limuna, pomorandže i grejpa u vidu ceđenih sokova, jer je ovo voće bogato vitaminom C, koji odlično otklanja umor, a pri tom je dobar i za kožu, pa možete i rešiti problem sa celulitom, umornom i suvom kožom.
Povrće - kao što je zelena salata, spanać, blitva treba da se nađu češće na Vašem meniju jer je bogato gvožđem, vitaminom C, vitaminima A i K. Možete ih kratko prodinstati na luku i jesti uz neko lagano meso, ribu ili piletinu ili praviti neke šejkove sa voćem kako bi uneli veću količinu pomenutih vitamina i minerala. A možete i salate koje ćete obogatiti limunovim sokom. svežim peršunom (bogat vitaminom C) i samlevenim semenkama lana, suncokreta, bundeve ili susama, ili možda nekim koštunjavim voćem. Semenke i orašasti plodovi poboljšavaju koncentraciju i podižu raspoloženje. Trudite se da salate budu zastupljene u svakom obroku.
3. Riba - bogata gvožđem i omega masnim kiselinama, odlična je u borbi protiv umora i dobrog raspoloženja. Kako bi se iskoristilo gvožđe u potpunosti potrebno je i prisustvo vitamina C, zato kada konzumirate ribu uvek prelijte limunovim sokom, peršunom i belim lukom.
4. Žitarice - sva peciva, beli hleb i slatkiše zamenite složenim ugljenim hidratima kao što su integralne žitarice jer one podižu nivo energije. Žitarice su pogodne za doručak uz neko sveže, suvo ili jezgrasto voće.Od žitarica možete koristiti heljdu, proso, kinou, speltu, integralni pirinač, ovo su žitarice bez glutena, pa ćete tako dodatno očistiti creva od tkz. lepka, odnosno glutena i poboljšati proces varenja što će uticati na celokupnu detoksikaciju organizma i brzo dovesti do pozitivnih promena, dobrog raspoloženja i povećanja energije.
Autor teksta: Anita Alterov - nutricionista
Kontakt: anita.alterov@gmail.com
Posetite i Aninu Facebook stranicu: Savetovalište za zdravu ishranu Alterov
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari