Danas se svakodnevno korišćenje interneta smatra elementarnom pismenošću, i nema sumnje da ga svako od nas svakog dana i koristi kako u privatne tako i u poslovne svrhe. Razvoj tehnologije nam je omogućio da nam pregršt informacija bude dostupno samo na jedan klik. Ipak, uvek veština pretraživanja interneta može i dodatno da se usavrši, i to onim sitnim detaljima i trikovima koji olakšavaju život, a za koje vrlo verovatno niste znali.
Na šta tačno mislimo proverite u nastavku! Sigurni smo da ćete pronaći savete koji će vam i te kako koristiti.
NE PROPUSTITE: Fascinantne činjenice o ljudskom telu u koje je teško poverovati
Koliko je važna lozinka
U današnje vreme je upotreba interneta jako široka - od društvenih mreža do krstarenje internetom, kupovine, bankarskih usluga, pa je kreiranje šifre koja se ocenjuje kao "jaka" od ključne važnosti za vašu bezbednost, odnosno bezbednost vaših podataka.
Saveti koji će vam u tome pomoći jesu da nikad ne koristite samo slova, već i brojeve i znakove, kao i da obavezno koristite akcentovana slova, koja povećavaju sigurnost lozinke.
Kako da za određeni sajt znamo da li je bezbedan
Svakodnevno posećujemo različite sajtove, međutim, nisu svi uvek bezbedni za naš komjuter, odnosno za njegov softver, kao i za naše podatke. Ovo možete proveriti vrlo jednostavno. U praugaonik gde je adresa sajta, a pre same adrese unesite pomoću opcije copy paste http://www.google.com/safebrowsing/diagnostic?site=example.com, a umesto example.com stavite ime sajta. Pritisnite enter, i dobićete pouzdan odgovor da li je sajt koji nameravate da posetite bezbedan.
Kako proveriti da li smo izlogovani
Svima nam se desilo da smo se na Facebook konektovali sa uređaja koji nisu naši. Kako da znamo sa sigurnošću da smo izlogovani? Pratite sledeće korake:
Kliknite na "Settings” na vašem Facebook nalogu.
Selektujte “Security”.
Kliknite na “Where You’re Logged In”-
Kliknite“Log Out” tamo gdeje potrebno.
Pretraga reči u tekstu
Evo još jednog i više nego korisnog trika. Kada vršite pretragu nekih pojmova, izlaze vam svi tekstovi u kojima se te reči pominju, ali vi možete da napravite i prioritetizaciju. Na primer: vršite pretragu za reči kolač, recept, čokoladni, i hoćete da se sve nađu u tekstu koji će vam Google ponuditi. Ono što je potrebno da uradite jeste da pre samih reči ukucate - “allintext”!
Pretraga reči u naslovu
Sličan princip možete primeniti i kada želite da vam se prikažu rezultati pretrage kod kojih je ključna reč sadržana baš u naslovu, a ne samo u tekstu. U samu pretragu pre pojmova koje pretražujete ukucajte - “intext”.
NE PROPUSTITE: Leptir kog izaberete otkriva skrivenu stranu vaše ličnosti
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari