Pre nego što počnemo da se konkretnije bavimo ovom temom, pre svega želimo da kažemo da ukoliko praktikujete kardio treninge trčanja, bilo na ovorenom ili u teretani na traci, to je za svaku pohvalu, i treba i da nastavite u istom smeru. Ipak, to što ste istrajni, ili možda imate adekvatnu sportsku opremu za ovu vrstu treninga, ili na kraju krajeva - to što ste nakon trčanja "gola voda", iako znači mnogo, i dalje ne znači da je vaš trening bio uspešan. Kako biste zaista ostvarili željene rezlutate po pitanju vaše kondicije, ali i vitke linije, potrebno je da trčite pravilno, a da bi to zaista i bilo tako, mi vam u nastavku teksta otkrivamo koja je najčešća greška koju činite tokom trčanja.
NE PROPUSTITE: Otkrivamo kako da najbrže zategnete celo telo - EMS trening
Kardio treninzi su neophodni u okviru redovne rutine vežbanja, a njihov možda i najčešći vid jeste trčanje. Fitnes stručnjaci iz više razloga preporučuju da redovno praktikujete baš ovu fizičku aktivnost - pozitivno utiče na vašu kondiciju, kardio-vaskularni sistem, otpušta stres, potpomaže proces mršavljenja i oblikuje mišiće.
Naravno, kao što već znate, važno je da se sa bilo kojim tipom kardio treninga, pa tako i trčanjem kombinuju i vežbe snage, kako bi vaša rutina vežbanja bila potpuna i učinkovita.
Takođe, ono što je posebno važno i u čemu nezamarljiv broj trkača greši jeste položaj tela dok tčite.
Foto: operegeniali.com
Naime, ono što fitnes stručnjaci ističu da su primetili kod trkača jeste da im je gornji deo tela često u lošem položaju - ruke, ramena i gornji torzo. Naravno, to utiče na sam kvalitet treninga, ali i na mogućnost povreda, kao i bolova u kičmi, što smo sigurni da želite da izbegnete.
Dalje, trčanje se opisuje kao aktivnost u kojoj je potrebno pronaći balans između "stegnutog" i opšutenog položaja tela, kako bi ono u svim svojim segmentima bilo uspešno, odnosno kako bi za trkača predstavljalo zadovoljstvo.
Foto: academiaboaforma.com.br
Dakle, šta je ono što se preporučuje kada je položaj gornjeg dela tela tokom trčanja u pitanju? Definitivno je važno da kičmu sve vreme držite u isprvljenom položaju tj. da je ne krivite, ali to nikako ne znači da treba da budete ukočeni, naprotiv - opustite ramena i ruke i dozvolite gorjem delu torza da se kreće. Ovim ćete sigurno unaprediti svoj trening - prvo to vam omogućuje da budete brži tokom trčanja, samim tim što vam je telo u prirodnijem položaju - osećaćete se bolje i prijatnije, i izbeći ćete neželjene povrede i bolove.
NE PROPUSTITE: Zbogom salu sa donjeg stomaka - 4 vežbe za zategnute trbušnjake
Uživajte u svom treningu uz ove stručne savete!
Naslovna foto: aztecasonora.com
NAJPOPULARNIJI Komentari