Svaka majka za svoje dete želi samo najbolje, a neprestana briga da li je sa bebom sve u najboljem redu počinje već onog trenutka kada saznate da ste u drugom stanju. Potom 9 meseci priprema i literature na temu svega što donosi porođaj, a naročito period posle njega kada ostanete sami sa bebom. I kada je potrebno znati toliko toga sa čim se do sada niste susretali. Kada je tema dojenja u pitanu, ona je višeslojna, važna, i o njoj smo više puta pisali - u čemu je prednost, koje namirnice se preporučuju u ishrani dojilja, koji su eventualni problemi i nepredviđene situacije itd. Ipak, uvek ostane i onog što je nedorečeno, kao i prostora za nova saznanja.
Tako će naš cilj u ovom tekstu biti da razbijemo one najčešće zablude o dojenju u koje mnoge mame još uvek veruju. Detalji slede u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kako da zaštitite dete u sezoni virusa
Opšte je poznato da je dojenje višestruko korisno - ne samo kao najbolja hrana za novorođenče, već i kao aktivnost koja pozitivno utiče na zdravlje mame - potpomaže oporavak posle porođaja, sagoreva kalorije, smanjuje rizik od kasnijeg ooboljevanja od raka rojke i jajnika.
Dojenje je tema o kojoj se svakako dosta govori, pa se tako u vezi sa njom pominju i brojne tvrdnje za koje baš i ne možemo tvrditi da su tačne. Evo koje su zablude u tom smislu najčešće.
Dojilja treba da unosi više kalorija nego inače
Zabluda broj jedan kaže da kada dojite treba da jedete što više kako biste imali dovoljno mleka i kako bi ono bilo boljeg kvaliteta. Potpuno netačna konstatacija. Naravno, treba da vodite računa o kvalitetu namirnica, a čitava tajna u vezi sa tim koje će količine hrane biti dovoljne jeste u tome da slušate svoj organizam šta vam sugeriše. Kada ste gladni treba da jedete, kada niste ne treba da jedete na silu.
Tokom dojenja ne sme da se pije kafa
Foto: medcv.gov.ua
Dokazano je da nakon konzumacije kafe, samo 1 % sastojaka ovog napitka dospeva u majčino mleko, i nestaje par sati nakon konzumacije, što je količina koja ne bi trebalo da utiče na bebu, odnosno na njenu hiperaktivnost u ponašanju. Međutim, ako je u pitanju novorođenče mlađe od 3 meseca, onda je neophodno da budete dodatno obazrivi, jer je senzitivnost na kofein individualna.
Ipak, da rezmiramo, kafa tokom dojenja nije nešto što apriori treba isključiti, već samo u svom omiljenom napitku uživati dozirano, što znači ne više od 2 šoljice dnevno.
Nije dozvoljena ni kap alkohola
Ne želimo da kažemo da je alkohol praksa koja je preporučljiva u načelu, a samim tim ni tokom dojenja, ali to ipak ne znači da je čaša do dve vina ili piva nedopustiva. Dok se lekari slažu da je tokom trudnoće bolje u potpunosti izbegavati alkohol, tokom dojenja sebi možete povremeno dopustiti kao što smo rekli čašu-dve, samo treba da dobro da tempirate to konzumiranje.
Najbolje je da to bude minimum dva sata pre podoja.
Alkohol pospešuje količine mleka
Nasuproj prethodnoj zabludi da alkohol tokom dojenja nije dozvoljen, postoji i ova sasvim suprotna koja kaže da konzumacija alkohola pospešuje proizvodnju majčinog mleka. Pretpostavlja se da je ovaj pogrešan zaključak proistekao iz činjenice da je pšenica, koja se između ostalog nalazi u pivu u tom smislu stimulativna, ali generalno je učinak alkohola suprotan - on vodi ka dehidrataciji što može smanjiti zalihe mleka.
Dojenje je jedina zdrava opcija za bebu
Foto. brit.co
Bez obzira da li ste već majka ili to tek planirate da postanete, nemojte dozvoliti da se osećate loše i krivim bez razloga. Pojedine porodilje jednostavno ne mogu da doje iz različitih razloga, i poslednje što treba da pomislite jeste da je to štetno po zdravlje vaše bebe.
Postoje adekvatne zamene za majčino mleko koje će takođe vašoj bebi pružiti sve što joj je potrebno.
NE PORPUSTITE: 10 najčešćih roditeljskih grešaka u odnosu sa decom
Sigurni smo da su vam ove informacije značile, pogotovo ukoliko ste neku od prethodnih tvrdnji smatrali u potpunosti istinitom.
Naslovna foto: care4hygiene.com
NAJPOPULARNIJI Komentari