Odlazak na razgovor za posao znači ne samo potencijalni napredak u karijeri i priliku za boljim poslom, već i novi izazov da se predstavite u najboljem mogućem svetlu. Naravno, zato se većina kandidata kada odlazi na intervju za određenu poziciju prvo dobro pripremi - istraži o kompaniji, sumira svoje radno iskustvo, istraži koja se pitanja najčešće postavljaju,, podseti se nekih veština koje bi mogle biti relevantne na razgovoru, pripremi pitanja za poslodavca itd. Međutim, ono što se često zanemari jeste izraz lica, pokret ruku, signali koje šaljemo očima i sve ostalo što se dešava na nesvesnom nivou, a što takođe šalje određenu sliku o nama i šalje pruku da li smo mi pravi kanditad za tu poziciju.
Otkrivamo koje su najčešće greške na intervjuu za posao kada je govor tela u pitanju?
NE PROPUSTITE: Zanimljivosti koje otkrivaju kako funkcioniše ljudski mozak
Ono što je naš cilj jeste da vam skrenemo pažnju na one segmente govora tela i mimike na koje treba da obratite pažnju, odnosno da ih postanete svesni, kako biste bili uspešniji na budućim intervjuuima.
Pokreti koji odaju nervozu
Foto: lovemoney.com
Kako kažu stručnjaci, pozitivna trema je na neki način i poželjna, jer govori u prilog tome da nam je stalo da dođemo do željenog cilja, u ovom slučaju da se pokažemo kao najbolji kandidat za određenu poziciju na razgovoru za posao. Međutim, ono što je problem jeste situacija u kojoj trema do te mere prevlada da više ne možemo da je kontrolišemo.
Onda se javljaju očigledni znaci nervoze - cupkanje nogom, premeštanje u mestu, grickanje noktiju, igranje olovkom, dodirivanje kose i sl, i sve su to radnje koje su zapravo pokušaj da se smanji nivo stresa. Ipak, one ne šalju pozitivnu siku o nama i stoga bi trebalo da ih pošto poto iskontrolišete. Nije nemoguće - sve je stvar discipline i vežbe.
Klimanje glavom
Potez klimanja glavom je neverbalni znak kada se slažete sa stavom svog sagovornika, i to u načelu nije pogrešno ponašanje na intervjuu za posao. Međutim, ukoliko to postane suviše naglašeno, onda je očigledno da je isforsirano u nameri da ostavite što bolji utisak.
Obratite pažnju na ovaj detalj, i zapamtite da drugačiji stav nije nepoželjan, pogotovo ako je argumentovan.
Loše rukovanje
Savim je uobičajeno da se pre početka razgovora rukujete sa onim ko vas intevjuiše, kao i po okončanju istog, u znak pozdrava. Zato nije nevažno način na koji to činite, jer doprinosi sveopštem utisku.
Vaš stisak ruke nikako ne sme da bude suviše blag, naravno ne treba ni da stegnete nečiju ruku iz sve snage, već odmereno, sa uspravnim stavom, blagim osmehom, i gledajući sagovornika u oči.
Stav sa prekršenim rukama
Foto: ewriting.pamil-visions.com
Dobro je poznato se se u okviru neverbalne komunikacije ovakav stav tumači kao negativan, tj. kao signal da ste zatvoreni, nespremni za saradnju i kompromise. Obavezno obratite pažnju da nikako ne prekršatae ruke kada ste na razgovoru za posao.
Suviše ozbiljan izraz lica
Naučno je odkazano da kada smo u društvu osobe koja ima prijatan izraz lica, i koja je nasmejana, to i kod nas prouzrokuje da se ponašamo na isti način. A, pošto smo sigurni da biste na razgovoru z posao voleli da preko puta sebe imate prijatnu i nasmejanu osobu, onda je naša preporuka da nikako ne zanemarite ovaj savet i da se malo pustite, bez strogoće na licu.
Naravno, nemojte ni preterivati, već blag i odmeren osmeh.
Nepravilno držanje
O vašim kompetencijama, znanju i veštinama govori vaše radno iskustvo, ali o vašem samopouzdanju govori vaš stav. Niko ne želi da u svom timu ima osobu koja nema povrerenja u sebe, i koja se plaši da donosi odluke.
A, o tome da li ste i vi među njima umnogome govori i vaše držanje. Nikako ne treba da budete pogrbljeni, već pravih leđa - savet koji takođe morate da imate u vidu kada idete na intervjuu za posao.
Izbegavate kontak očima
Foto: lucasworks.ca
Zbog čega ljudi imaju potrebu da često skrenu pogled kada ih sagovornik sve vreme gleda u oči? istraživanja kažu da je to zato što imaju osećaj da ih neko sve vreme procenjuje, što i jeste tačno, pa ova radnja usledi kao odbrambeni mehanizam.
Međutim, to je ujedno i neverbalni znak da nismo dovoljno samopouzdani. Stoga, veoma je važno da tokom razgovora za posao sve vreme održavate kontakt očima.
NE PROPUSTITE: 10 fantastičnih trikova za titulu savršene domaćice
Uz ove savete koji se odnose na govor tela i neverbalnu komunikaciju, sigurni smo da ćete zablistati ne svom sledećem intervjuu za posao.
Naslovna foto: comsec.de
NAJPOPULARNIJI Komentari