Trudnoća je, kao što samo ime kaže, zaista drugo stanje. Drugačije se osećamo, drugačije izgledamo, dodatno vodimo računa o svojoj ishrani, imamo hiljadu i jedno pitanje šta nam sve dolazak bebe u život donosi, i pre svega šta smemo, a šta ne smemo da radimo tokom trudnoće. Koja hrana je poželjna, a koju treba izbegavati, koje aktivnosti su bezbedne po bebu, da li su vežbe i fizička aktivnost dozvoljene, i ono što je tema našeg teksta - da li su putovanja, odnosno putovanja avionom dozvoljena i bezbedna po bebu tokom trudnoće?
Detaljnije saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Nauka objasnila zbog čega je briga o bebama toliko stresna majkama
Prvo i osnovno, o svemu što nameravate da preduzimate tokom svoje trudnoće, a da to odskače od svakodnevne rutine, najvažnije je da se konsultujete sa svojim ginekologom. Postoje trudnoće koje su specifične, zahtevaju određenu terapiju, a nekad i strogo mirovanje, pa u takvim situacijama svako putovanje, pa i ono avionom uglavnom nije opcija.
U svom ostalim situacijama, evo informacija koje će vam koristiti.
1. Ukoliko je sa vašom trudnoćom sve u savršenom redu, nema razloga da se tokom 9 meseci suzdržavate od putovanja koja vam donose zadovoljstvo. Ipak, da li postoji neki period tokom trudnoće koji je najpogodniji za putovanje? Da, i to je drugi trimestar. Pretpostavljamo da i sami zaključujete zbog čega je to tako. Prva tri meseca su uvek rizičnija, jer podrazumevaju prvo embrionalni razvoj, a potom prelaz od embriona ka fetusu, što je naročito osetljiv period. Takođe, treći trimestar je već vreme kada se približava porođaj. Tako da je drugi trimestar ta zlatna sredina.
2. Da li je konkretno putovanje avionom bezbedno? Generalno, ne postoji značajnija razlika da li putujete autom, avionom, vozom. Ono što je u svakom od ovih slučajeva važno jeste da se pridržavate preporučenih mera bezbednosti, kao što je korišćenje bezbedonosnih pojaseva i sl.
Foto: izvor
3. Takođe, ukoliko se radi o dužim letovima, trudite se da onda kada nije preporučeno da sedite i držite pojas, protegnete noge, kako bi vam proradila cirkulacija, i kako bi vam bilo udobnije.
4. Ujedno treba da pomenemo i određene regulative koje aviokompanije propisuju u slučaju trudnoće, a koje treba da znate. Većina aviokompanija dozvoljava trudnicama da lete sve zaključno sa 8. mesecom trudnoće, dok za 9. mesec trudnoće uglavnom traže pismenu dozvolu od lekara specijaliste.
5. Ukoliko možete da birate, letite što većim avionima, a izbegavajte one manje, u kojima se turbulencije jače osećaju.
6. I na kraju, ono što treba da radite prilikom svakog putovanja, pa tako i onog kada putujete avionom u drugu zemlju, to je da uplatite zdravstveno osiguranje, i da sa osiguravajućim kućama dobro proverite šta to osiguranje sve obuhvata u slučaju određenih okolnosti tokom trudnoće.
Drage buduće mame, sigurni smo da će vam ove informacije koristiti. I ako putujete, srećan vam put!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari