Kako to često biva, da li zbog ličnih uverenja, ili zato što smo neretko izloženi medijskim dezinformacijama, dešava se da se ono za šta čvrsto mslimo da je istina, na kraju pokaže lažnim, kao i da smo mi sve vreme bili u zabludi. Primeri su različitih - od globalnog zagrevanja do nekih dnevnih situacija, a spisak podugačak, pa smo mi ovog puta odabrali da vam predstavimo 6 mitova koji su nama bili vrlo interesantni, i u koje je konačno vreme da prestanete da verujete.
NE PROPUSTITE: Sve tajne uspeha veze na daljinu - korisni saveti
Naš mozak koristi samo 5 % svojih kapaciteta
Mnogi su uverenja da ljudski mozak koristi samo 5 % svojih mogućnosti, a po nekim informacijama čak i samo 3 %, što je zapravo potpuno netačno! Radi se o tome da se samo koristi drugi njegov deo za različite operacije -čitanje, računanje, vožnja automoblila itd. Kada se stvari posmatraju na ovaj, koji je suštinski jedini i ispravan, možemo zaključiti da naš mozak korsiti 100 % svojih kapaciteta.
Globalno zagrevanje ne postoji
Foto: brightside.me
U poslednje vreme mnogi su mišljenja da su teorije o globalnom zagravanju netačne, i nazivaju ih pričama za malu decu. Ipak, naučne činjenice govore drugačije - temperatura Zemlje se od 1904. godine do danas povećala za o,86 stepeni C, a ukoliko se ne smanji emisija štetnih gasova, u narednih 100 godina će se povećati za čak 5 stepeni, što će bitno izmeniti klimu planete Zemlje.
Manje ćete pokisnuti ako potrčite po kiši
Ovaj mit kaže sledeće - ako vas zatekne kiša, a vi nemate kišobran, najbolje je da potrčite do prvog zaklona, jer ćete se tako brže skloniti sa kiše, a samim tim i manje pokisnuti. Međutim, ovo se ispostavilo potpuno netačnim, odnosno istina je sasvim suprotna. Čak su vršeni i ogledi u vezi sa ovom teorijom, koji su pokazali da ako trčite, pokisnete više.
Nacionalnost je stvar gena
Foto: brightside.me
Često je etnička pripadnost jedan od predmeta manipulacije ljudima, odnosno pojam nacije se objašnjava genetskim ili biološkim faktorima. Ipak, to je daleko od istine - jer pripadnost naciji jemnogo više stvar društvenog i kulturološkog koncepta.
Puno čokolade utiče na pojavu mitisera
Foto: chocolateandmoredelights.com
Ako ste se i vi dosad suzdržavali od čokolade jer imate problem sa mitiserima, imamo dobru vest za vas - naučnici su dokazali da konzumacija ovog mnogima omiljenog slatkiša nije ni u kakvoj uzročno-posledičnoj vezi sa pojavom mitisera.
Ipak, ukoliko želite da zadržite vitku liniju, naš je savet da ipak ne preterujete.
Braon šećer je zdraviji od belog šećera
Foto: escali.com
Možda ste se dosad tešili da je braon šećer manje štetna i manje kalorična opcija, međutim to nije ni blizu istine. I beli i braon šećer nisu preporučljivi kao deo zdravih navika u ishrani, pa je možda najbolje da razmotrite njihovu zamenu prirodnim zaslađivačima, poput, na primer, javorovog sirupa, ili stevije.
NE PROPUSTITE: Zanimljivosti - neobičan istorijat predmeta koje koristimo za svaki dan
Da li su vam ove informacije bile poznate i od ranije?
Naslovna foto: supermoney.com
NAJPOPULARNIJI Komentari