Sindrom poremećaja pažnje i koncetracije, poznat i pod terminom ADHD, naročito može biti prisutan u dečjem dobu, i tad je naročito bitno primetiti određene znakove koji mogu upućivati na ovo stanje kako se ono ne bi zanemarilo,poput nedostatka koncentracije, vrpoljenja, nestrpljivosti, preterane aktivnosti, stalnih pokreta. Međutim, ono o čemu ćemo mi u ovom tekstu govoriti jeste prisustvo ovog sindroma i kod odraslih ljudi, što se najčešće ne primeti, već se neki tipični pokazatelji pripisuju umoru, gomili obaveza i slično, a ono što je činjenica jeste da ADHD može znato da oduzme na kvalitetu svakodnevnog života.
U nastavku saznajte kojih 5 simptoma upućuju na sindrom poremećaja pažnje i koncetracije.
NE PROPUSTITE: 6 genijalnih trikova za raspremanje vašeg doma koji će vas oduševiti
1. Konstantni problemi sa koncetracijom
Obratite pažnju - ukoliko često, gotovo na svakodnevnom nivou, imate poteškoća da se usredsredite na svoje tekuće obaveze na poslu, pravite stalno greške koje su banalne, misli vam lutaju svuda okolo, stalno zaboravljate stvari, izbegavate obaveze koje zahtevaju nešto veći napor i dobru organizaciju, onda je vrlo moguće da to nema veze samo sa nekim prolaznim stanjem, već može upućivati i na pomenuti sindrom.
2. Nedostatak osećaja za vreme
Česte loše procene vremena, stalna kašnjenja bez konretnog povoda, potom ako vam je uvek potrebno mnogo više sati da završite sa svojim dnevnim obavezama nego što ste mislili - sve je to dodatni pokazatelj da možda imate poremećaj pažnje i koncetracije.
Foto: twitter.com
3. Hiperaktivnost
Iako je ovaj simptom naročito tipičan kod dece koja pate od ovog sindroma, u određenim oblicima može se ispoljiti i kod odrasli. Na primer, ukoliko vas ne drži mesto, krećete se više nego što je potrebno u prilikama koje to ne zahtevaju, nemate strpljenja za sve što treba da se čeka, onda je verovatno da su to simptomi poremećaja o kom govorimo.
4. Preterana pričljivost
Malopre smo rekli da je fizička hiperaktivnost tipična za dečji uzrast, a ekvivalentno tome možemo posmatrati ovu osobinu kod odraslih sa poremećajem pažnje i koncetracije - dakle, kao psihičku hiperaktivnost koja se ispoljava preteranom pričljivošću, kad za njom nema potrebe, i koja je najčešće naporna i iscrpljujuća za sagovornike.
Foto: allquotepictures.com
5. Nedostak osećaja za druge
Odrasli koji pate od ovog sindroma se često ponašaju na neki način neprilagođeno drugima, ugrožavajući njihovu privatnost, prekidaju ih non-stop u razgovoru, nisu dobri sagovornici jer ne slušaju šta im se priča, već su suviše usredsređeni na sebe.
Naravno, pojedini od pomenutih simptoma ne moraju biti u vezi sa poremećajem pažnje i koncetracije, već mogu biti i obeležje karakternih crta pojedinih ljudi. Ipak, ukoliko prepoznajte sebe, ili nekog drugog, u svim ovim stavkama, bilo bi dobro da se konsultujete sa psiholozima, jer to je nešto na čemu se može raditi, a samim tim i poboljšati kako kvalitet svakodnevog života, tako i komunikacija sa drugima.
Naslovna foto: alloy.com
NAJPOPULARNIJI Komentari