Kupovina odgovarajućeg, a pogotovo savršenog para obuće koji će vam odgovarati kako izgledom, tako i udobnošću i cenom zapravo je talenat koji samo retki poseduju. Mi, obični smrtnici koji ne posedujemo šesto čulo kada je kupovina cipela, sandala. čizama, patika u pitanju, uglavnom moramo da pravimo kompromise. Ipak, u današnjem tekstu pokušaćemo da vas uz 12 jednostavnih saveta opremimo znanjem neophodnim za kupovinu para obuće zbog koje se nećete pokajati posle tri dana. Nećemo ulaziti u pitanja estetike, jer to je ipak jako individualna stvar. U tekstu koji sledi osvrnućemo se na top savete za kupovinu udobne i kvalitetne obuće.
Pogledajte i: 5 JASNIH ZNAKOVA DA VAM OBUĆA NE ODGOVARA
Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine obuće?
1. Proverite da li peta i deo oko prstiju drži oblik
Foto: 123rf.com
Šta to znači - peta treba da bude čvrsta i stabilna. Uhvatite štiklu i pokušajte da je povučete ka nazad. Kakav osećaj imate? Ako je čvrsta i ne mrda to je dobar znak.
Štikla koja se pomera blago unazad nikako nije dobar izbor. Stabilnost pete lako ćete proveriti i kada obujete obuću na visoku štiklu. Samo pritisnite središnji deo stopala - ris. Ako peta blago prokliza unazad - loš znak!
Deo oko prstiju stisnite. Ako je obuća kvalitetna, materijal će se brzo vratiti u prvobitno stanje bez tragova savijanja.
2. Birajte broj obuće prema većem stopalu
Da, koliko god to odbijali da priznate ni vama stopala nisu savršeno simetrične veličine. To je normalna stvar i neka vas teši da niko do nas zapravo nema potpuno simetrične polovine tela, pa tako je i sa veličinom stopala.
Ukoliko ste ovo već odavno primetili kada su vaša stopala u pitanju, onda treba da birate broj obuće prema većem - logično. To ne znači da samo probate na njemu određenu cipelu ili patiku, ali svakako dodatnu pažnju obratite na to kako se veće stopalo oseća u konkretnoj obući.
3. Fleksibilnot đona
Đon bilo kog tipa obuće mora da bude fleksibilan i da se prilagođava vašem koraku. U suprotnom jako brzo ćete osetiti bol u tabanima što na duže staze nikako nije dobro za vašu kičmu i držanje.
Uzmite obuću i pokušajte da savijete od prstiju prema peti. Ukoliko je đon tvd i odbija da iole promeni položaj, znajte da će vam ta obuća praviti probleme. Đon treba da bude kvalitetan u smislu da prati pokret stopala, ali da se uvek vraća u početni položaj.
Pogledajte i: OBUĆA KOJU NOSITE OTKRIVA VAŠ KARAKTER
4. Ne uzimajte obuću sa nadom da ćete je ,,razgaziti''
Obuća koja vam nije taman, jednostavno vam nije taman i ne treba da je kupite. Ako računate na to da će se s vremenom opustiti i prilagoditi vašoj nozi rizikujete nekoliko nedelja patnje u tesnoj i neudobnoj obući zarad rezultata koji se možda neće ni desiti.
Obuća mora da bude udobna i komforna od prvog trenutka njenog obuvanja. Naravno, određene promene u obliku se podrazumevaju, ali one sigurno neće biti tolike da se obuća raširi za ceo broj!
5. Kupujte obuću u popodnevnim časovima
Foto: mirror.co.uk
Ovaj savet smo toliko puta rekli, ali je zaista jedan od korisnijih! Obuću uvek kupujte u popodnevnim časovima kada su vam stopala blago otekla, jer činjenica je da ćete taj novi par obuće zapravo najčešće i obuvati na otečene noge.
Sve i ako ih obujete ujutru, tokom dana je sasvim normalno da noge blago oteknu. Bitno je da tad imaju prostora za to i da vam obuća ne stvara problem.
6. Proverite unutrašnje materijale
Koliko je bitan spoljašnji materijal obuće, đona, štikle, toliko je bitan i onaj unutra koji dolazi u direktan kontakt sa vašom kožom. Pogotovo ako birate letnju obuću koju ćete nositi na bosa stopala. Rubovi moraju da budu meki i nežni kako ne bi oštetili kožu tokom nošenja.
7. ,,Provozajte'' novu obuću po čvrstom tlu
Radnje koje prodaju obuću se često koriste trikom da podove prekriju nekom vrstom tepiha ili itisona. Kada obujete novi par obuće i krenete da šetate po radnji, zbog mekane površine ispod đona može vam se učiniti i da je sama obuća udobna i mekog đona, što može biti lažan osećaj. Zato, svaki put insistirajte da obuću probate na čvstom tlu jer to je najrealniji osećaj.
8. Visina štikle i razmak od prstiju
Foto: brightside.com
Ako kupujete obuću na visoku štiklu znajte da je najudobnija visina ona od 9,5 cm, a da razmak između štikle i dela oko prstiju obuće ne sme da bude manja od 3 i po centimetra. Manjii razmak podrazumeva manje stabilnu obuću.
10. Vaše stopalo raste
Da, verovali ili ne, čak i kad vi prestanete da rastete, stopalo nastavlja da se menja, ne baš golom oku primetnim tempom, ali definitivno se menja.
Moguće je da će se proširiti ili prdužiti za koji milimetar i zato merite stopalo na svake dve godine, pogotovo ako kupujete online obuću.
Ukoliko planirate trudnoću, stopalo će vam se sasvim sigurno povećati tokom blaženog stanja.
Kako izabrati pravu veličinu?
Neki tipovi obuće moraju se kupovati sa određenim znanjem o ponašanju materijala od kog su napravljene, jer on itekako može uticati na veličinu obuće i vaš osećaj u njoj. Evo nekoliko saveta na tu temu.
Pogledajte i: KAKO DA ZNATE DA LI JE OBUĆA UDOBNA - SAVETI PRE KUPOVINE
1. Peta ne sme da klizi unutra
Foto: thelovecastinc.com
Kada probate obuću obratite pažnju na petu. Ne sme da postoji luft pozadi, jer s vremenom obuća menja oblik, pa može doći do dodatnog pomeranja stopala ka napred i otvaranja dodatnog prostora na peti, što dalje vodi pojavi žuljeva.
2. Obrtite pažnju na veličinu obuće presvučene krznom
Ako kupujete čizme čija je unutrašnjost prekrivena krznom, treba da znate da krzno s vremenom gubi na volumenu, troši se i postoji mogućnost stvaranja dodatnog prostora unutar obuće.
Zato, kada je obuća sa krznom u pitanju slobodno uzmie ,,knap'' veličinu.
3. Obuća od prevrnute kože će se razvući
Ovo nije preterano - čvst materijal i s vremenom ima tendenciju da se razvuče. Zato, ako kupujete obuću od prevrnute kože, uzmite onu koja vam je knap uz stopalo i nogu.
4. Prostor ispred prstiju kod obuće na špic
Ako uzimate obuću na špic ispred prstiju mora da postoji luft od 1-2 cm.
Nadamo se da su vam ovi saveti bili od koristi i da ćete uspeti da nađete svoj idealan model obuće!
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari